Coli bakteri kordumine 23.11.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimusi on mitu ja mure suur. Loodan, et saate aidata.
Lapsel tekkis 7kuu vanuselt esmakordselt äge kuseteede põletik (sh kõrge palavik). Perearsti sõnul oli see tingitud järveveest, kus ei oleks tohtinud nii väikese lapsega käia. Laps sai antibiootikumi ravi. Põletik kordus umbes 3nädalat hiljem, mille tundsin ära paha lõhna järgi uriinis (palavikku ei olnud). Lapse 9ndal elukuul sattusime munaallergiaga lastehaigla, kus muuhulgas tehti lapsele uriiniproov (taaskord oli halb lõhn) ja UH uuring neerudest (mainiti ühe neerujuha väikest laienemist, kuid muidu olid neerud korras). Uriin aga ei olnud korras ja tehti külv, mis näitas colibakteri suurt osakaalu, määrati ravim Zinnat (arsti sõnul eelnev ravim ei olnud päris õige, ei ravinud välja, kuid vähendas). Mõni nädal tagasi tundsin taaskord halba lõhna - taaskord colibakter ning ravim Zinnat. Perearsti sõnul on alati proovi tulemustes massiliselt baktereid. Korduvproov ei olnud ka seekord päris puhas, kuid uuesti ravimi manustamist ei pidanud perearst vajalikuks. Perearst kirjutas saatekirja laste nefroloogi juurde, kuid saime aja alles jaanuariks (ka tasulisse ei olnud varasemaid aegasid).
Viimane kord käisime enne kuseteede põletikku spas. Kas seisev vesi - bassein, vann võib bakteri vohamist põhjustada? Kuidas saaksin sellest veel hoiduda? Hügieen on kindlasti paigas (peseme alati mähkmevahetusel sooja veega eest-taha). Rooja ei tohiks samuti kuseteedesse sattuda, sest lapsel on kõht sünnist saadik väga kinnine ning viimastel kuudel teeb häda potti.
Samuti olen (umbes samal ajal kui algasid kuseteede põletikud) tundnud lapse suust halba lõhna (mõnel päeval ka väga tugevalt). Perearst ei ole sellele lahendusi pakkunud. Kas seos võib olla kõhukinnisuse või colibakteriga?
Küsin ka seda, kas soodumus colibakteri tekkimisele, kordumisele võib olla ka pärilik?
Lapsel esineb ka süles/turvatoolis/söögitoolis nö punnitamist ja tuhara ette-taha liigutamist. Olen seda seostanud nö kinni olemisega.

Kuhu oleks võimalik/vajalik veel lapsega pöörduda? Kas antud bakter võib arengut/tervist ohustada nõnda kordudes?

Aitäh!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kolibakter (E.coli) ehk soolekepike elab kõikide inimeste soolestikus, see normaalse soolefloora on üks bakter.
Miks mõnel lapsel satub soolekepike kuseteedesse, täpselt ei teata. Tüdrukute puhul on oluline eest taha pepu pühkimine ja pesemine, nagu olete teinud. Vahel "rändab" bakter soolest kuseteedesse omapäi ja kui kuseteedes on leitud laienemine, siis see võib olla üks põhjus, miks see bakter seal põletiku tekitab.
Kui kuseteedes on korduvad põletikud peaks konsulteerima neeruarstiga, kes teeb vajadusel lisauuringudi ja määrab ravi.

Lugupidamisega,
Tiia Voor