Labori uuring verest 12.11.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere
Kas verest on võimalik teha kindlaks, kas on organismis serratia marcescens, klebsiella bakterid? Umbes pool aastat tagasi olid mõlemad positiivsed, tehti kindlaks röga prooviga. Rõga ei ole sellisel kujul kui enne, kuid vaevused on jäänud hingamisteedesse. Kuidas saaks kontrollida, kas on nimetatud bakterid veel organismis? Sooviksin tasulist proovi anda.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

kindlasti ei ringle need bakterid teil veres. Sepsis on üliraske seisund.

Baktereid saab kontrollida ninaneelust või kurgust võetud prooviga. Siin on aga kahjuks see võimalus, et ka ravi järgselt jäävad teatud tekitajad persisteerima organismi ja annavad laboriuuringutes positiivsed vastused. Samas ei ole nad enam haigustekitajad ja nende edasine ravi antibiootikumidega ei tee patsiendile head, pigem halba.

Aga ninaneelu proovi saate anda ja külvi tellida.
Kui tulemus käes ja midagi positiivset, siis soovitaksin perearstiga nõu pidada, kas see tegelikult vajab ravi või on teie hingamisteede poolsed kaebused tingitud hoopis näiteks allergilisest reaktsioonist.

Lugupidamisega
Marge Kütt