Plt lapse veres 25.05.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,

Olen hädas oma lapse verepildi tõlgendamisega. Eelkõige plt, mis on normist madalam. Lapsel jookseb ka vahel (kord kahe kuu jooksul umbes) öösel ninast verd. Kas selline näit võib tähendada mōnda verehaigust? Kas peaksin vereproovi kordama mingi aja tagant? Suur-suur tänu juba ette vastuse eest.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere
Trombotsüütide hulk on küll veidi madalam labori poolt määratud (ilmselt ealistest) referentspiiridest, kuid üksinda seda näitajat ei saa süüdistada ninaverejooksudes. Viimaste põhjus on enamasti lokaalne ja seotud nina vaheseina väikeste veresoonte nõrkusega.
Samas võib vereproovi muidugi korrata mõne aja pärast, kuna ühekordne madalam trombotsüütide leid võib olla juhuslik ja järgmises vereproovis võivad need olla korras. Praegu küll ei saa öelda, et selline ühekordne uuring näitaks verehaigust.
Kuid ka ainult hematoloogilise uuringuga haigusi välistada ei saa. Arsti poole tuleks pöörduda, kui lisaks ninaverejooksudele esineb lapsel palju hematoome ilma olulise põhjuseta, haavade veritsus on pikenenud ja verd tuleb palju, laps on loid ja väsinud. Vereproov on siin abistav, mitte kõiki võimalikke haigusi välistav.

Lugupidamisega
Marge Kütt