Pidev raua puudus 07.03.20 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mureks on pidev rauapuudus.
Panen siia kirja mõned vereproovide tulemused:
2018 detsember:
Ferritiin 4,2
Hb 107
Alustasin rauatablettide söömist (kokku 6 kuud)
April 2019: selleks ajaks olin võtnud Ferrum Lek tablette 4 kuud.
Ferritiin 17,7
Hb 123
Alates juulist enam ei võtnud rauda, siis sai 6 kuud täis.
September 2019: nüüd olin olnud ilma rauatablettidega 2,5 kuud.
Ferritiin 8
Hb 111
Võtsin jälle 3 kuud rauda.
November 2019:
Ferritiin 22,7
Hb 128

Märts 2020:
Ferritiin 6,7
Hb 112.
Iga kord, kui lõpeat rauakuuri, langevad näidud paari kuuga…
Kas peaksin leppima olukorraga ja sööma pidevalt rauatablette või on võimalik leida konkreetne põhjus ja see lahendada?

Lisainfoks: mul on autoimmuunne türeoidiit (võtan iga päev L-thyroxini 25).
Lisaks on mul tihti kõhuvalud (ebamugavus maopiirkonnas). Perarst arvas, et düspepsia.

Tänud!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Tundub, et teil on tõesti krooniline rauapuudus ja seda saab ravida tõesti ainult raua juurde manustamisega.
Kuid oluline oleks uurida, mis on selle põhjus.
Neid võib olla erinevaid. Maokaebused võivad viidata kroonilisele gastriidile ja sellest tingitult raua imendumishäiretele, vajaks täpsustamist perearsti ja gastroenteroloogi poolt. Kroonilise rauavaegusaneemia põhjuseks võivad olla naistel ka vererohked ja ebaregulaarsed menstruatsioonid. Kõne alla tulevad ka toitumisharjumused, näiteks taimetoitlus. Autoimmuunne türeoidiit iseenesest ei saa rauavaegust põhjustada.

Soovitan kindlasti tegeleda põhjuse otsimisega. Teatud juhtudel ongi lahenduseks raua juurdetarbimine suu kaudu. Aga välistad tuleks atroofiline gastriit ja krooniline verekaotus.

Lugupidamisega
Marge Kütt