Vereanalüüsist rauasisalduse lugemine ja rauasisaldusest üldisemalt 17.03.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Sooviksin teada saada, kas minu vere rauasisaldus on korras, kuid ei oska hemogrammi tulemusi lugeda. Hb ja RBC kaudselt vist näitavad, ja nendega on korras, aga nt Fe ma ei leia. Ehk on Eestis mõni muu lühend? Tulemustest pilt manuses.

Laiemas mõttes muretsen rauasisalduse kohta (kas siis puudus või liigsus). Paljud sümptomid on olemas: väsimus, kõhuvalud, hallikas nahatoon, liigesevalu, südame rütmihäire, kõhuvalud. Samuti laktoferriini plekid hammastel, mis on samuti kas siis rauapuudulikkuse või üleküllusega seotud. Tean, et sümptomid võivad esineda täiesti iseseisvalt ja lõpmatutel eri põhjustel, lihtsalt soovin välistada rauasisalduse.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Puuduvad viited nii rauapuudusele kui raua ülekoormusele hematoloogilises uuringus (näitajad Hgb, Hct, RBC, MCV, MCH, MCHC on korras). Täpsustamiseks võiks juurde teha ferritiini uuringu, et hinnata rauadepoode suurust ehk organismi rauavarude seisundit.

Lugupidamisega
Marge Kütt