Ferritiini tase 1091 22.01.19 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

Üritan lühidalt kirjutada.
06.11.18 avastati gastriit. Tehti kümme päeva helicobacteri kolmikravi.
Võtsin 2,5 kuud controloci. Alates oktoobri lõpust keel valge katuga, lõhenenud ja valutab. Hetkel võtan antidepressante, vererõhurohtu nebicard 5 mg, D vitamiini ja probiootikume. 2 nädala pärast annan helicobacteri kontrolliks proovi. Kõik teised vereproovid normis väljaarvatud vedeliku puudus koguaeg. Detsembris oli ferritiini tase 903. Perearst tegi ainult raua vereproovi ja ütles, et kõik korras. Nüüd jaanuaris ferritiini tase 1091. Kelle poole ma pöörduma peaks ja kas see juba ohtlikult kõrge, et võib kahjustusi tekitada.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Ferritiini suurenenud tase võib viidata infektsioonile, kuna ferritiin on muuhulgas ägeda faasi valk. Ehk oluline oleks teada, kas CRP ja leukotsüütide üldarv on korras. Välistada tuleks ka kroonilised maksahaigused (GGT , LDH ja ALT oleksid laboriuuringud).
Ferritiin iseenesest ei ole kahjulik, kuid oluline oleks teada sada tema suurenemise põhjus. Omeprasoolravi ei peaks seda mõjutama, samuti maokaebused ei peaks olema ferritiini tasemega seotud. Välistada tuleksid põletikud, ferritiini hulk suureneb ka alkoholi tarvitamisel, kilpnäärme ületaltluse korral (vajalik oleks teada TSH väärtust).

Soovitaksin siiski jätkata perearstiga, et välistada põletik. Kui ka raua sisaldus on suur, siis tuleks konsulteerida hematoloogiga.
Lugupidamisega
Marge Kütt