Vereanalüüsi näit 28.10.13 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Treksaani ravi tõttu teeme iga 1,5 kuu tagant lapsele vereanalüüse. Analüüsides on näit P-LCR mis kogu aeg tõuseb -praegu on 51,1 %.MPV on 13,3fl ja HCT 40,2% Reumatoloog soovitas küsida P-LCR-i kohta verega tegelevalt arstilt ja perearst ütleb, et näidul ei ole tähtsust. Mida see näit siis ikkagi tegelikult näitab ja kas muretsemiseks on põhjust.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Püüan teie küsimusele vastata. Kahjuks ei tea teie põhidiagnoosi, mille pärast on lapsele treksaanravi määratud. Arvan, et kaudne põhjus peaks olema just see diagnoos ja teile muret tegevad verenäitajad on reaktsioon sellele põhihaigusele, mitte omaette haigus.
Mõlemad on seotud trombotsüütidega, mis on vere vormelemendid ja vastutavad vere hüübimise eest. MPV näitab trombotsüütide keskmist suurust ja P-LCR on trombotsüütide suurte vormide suhtarv.
Perearstil on õigus selles osas, et kui trombotsüütide üldarv püsib normis, ei ole nende numbrite muutus eraldi ühegi patoloogia näitajaks. Hüübimine püsib endiselt korras.
Teatud reumatoloogilised haigused võivad muuta trombotsüütide suurust ja siit ka indeksite muutus. Aga lihtsalt nende numbrite pärast muretseda ei ole vaja.
Pigem on asi selles, et tänapäeva meditsiinis arvutatakse igaks juhuks kõiki indekseid ja me suudame mõõta ja loendada enamikke parameetreid. Tegelikult on teatud haigustega seotud ainult vähesed nende hulgast, palju on üleliigset infot.
See MPV ja P-LCR näide, mille tõite, on selles osas väga hea. On loomulik, et patsiendil tekivad küsimused, kui mõni näitaja ei ole normi piirides. Meie probleem laborimeditsiinis on selles, et kasutame liiga palju arvulisi näitajaid, mida paljud arstid interpreteerida ei oska ja mille interpreteerimine alati ka vajalik pole.
Loodan, et vastasin küsimusele ja teile aitäh olulise teema püstitamise eest.

Lugupidamisega,
Marge Kütt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Laborimeditsiin

Vereanalüüsi tulemus

Sai tehtud vereanalüüs. Kõik muud näitajad on korras aga kui CRP on 10,83mg/l ja eGFR(Crea, CKD-EPI) 119,12 ml/min/1,73m3, siis kas see on normaalne näit?

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

CRP on suurenenud, kas võiks olla tegemist mööduva viirusinfektsiooniga?
Soovitaksin korrata uuringut - CRP, Crea ja GFR. CRP peaks ootuspäraselt vähenema.
CFR on küll OK, ...

Loe edasi

Neutropeenia

Tere

lisasin manusesse lapse (17 a) vereanalüüsi vastused. Perearsti poole pöördusime, kuna viimase kuu jooksul olid kaks korda esinenud ca 1,5 päeva kestvad üsna tugevad iiveldushood, mida ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Analüüsis on tõesti olemas kerge neutropeenia. Rauapuudusega see ei seostu, ferritiini näit ja hemoglobiini näit, samuti erütrotsüütide indeksid MCV, MCH ja MCHC on normis. Seega pole ...

Loe edasi

monotsüüdide arv veres kõrge

Olen mures ,sain laborist vereanalüüsi tulemused ,mis 11,1
see näit on ju üle maksimumi .Kuhu ma peaksin pöörduma ,et täpsemat infot saada.

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Kas ma saan teist õigesti aru, et 11,1 on monotsüütide üldarv vereproovis? Tegelikult on vereproovi tulemuse konsulteerimiseks vaja näha kõiki proovi näitajaid, mitte ainult üksikparammeetrit.
Loe edasi

Rauasisaldus veres

Tegin perearsti juures vereanalüüsi, millega läksin nina-kurgu- ja kõrvaarsti vastuvõtule. Probleemiks on krooniline nohu. Nina-kurgu- ja kõrvaarst soovitas koheselt hakata võtma rauapreparaate, kuna rauasisaldus ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Vereanalüüsi põhjal võib öelda, et teil ei ole väljakujunenud rauavaegusaneemiat. MCH väärtus on piiripealne, mis viitab sellele, et punaverelibled on pigem väiksemad, mis ona rauavähesuse ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: