FET 12.12.09 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere. (vanus 29)
IVF tehti 2007, õnnestus esimesel korral, kuna olid tekkinud komplikatsioonid siirdati 1 embrüo(2006 lap tulemusel olid algselt mõlemad munajuhad ja kõhu õõs liiteid täis, õnnestus teistkordsel "puhumisel" üks neist avada). Külmutati 5 embrüot, millest veel üks pidi olema hea. Mis see tähendab? Kas siis ülejäänud neli on kehvikud?
2009 kevadel õnnestus kuidagi ise rasestuda, kuid rasedus oli katkenud 8näd ja tehti erakorraline abort. Nüüd on järgmine laps plaanis kiiremas korras, siiski kunstlikult, kuna on avastatud raskeloomuline emakakaeladüsplaasia.
Konisatsiooni tulemus: Lahti lõigatud emakakaela konisaat 3,5x1,5x0,5 cm, resektsiooni piir rohelise värviga märgistatud. Koosneb fibroossest stroomast, heleda silinderepiteeliga vooderdatud endotservikaalsetest näärmetest, pinnalt portio piirkonnas kaetud mitmekihilise mittesarvestunud lameepiteelidega, kanalis heleda silinderepiteelidega ja üleminekutsoonis düsplastilise lameepiteelidega. Epiteel kogu paksusest kohati haaratud düsplastiliste rakkudega. Epiteeli pindmistes kihtides näha koilotsüüte. Lõigus 3 düsplastiline epiteel ulatub emakakaelakanali resektsiooni piirini. Lõigus 6 parakeratootiline lameepiteel ulatub portio poolse serektsiooni piirini. Pahaloomulisust ei ole. Kahes lõigus düsplastiline lameepiteel ulatub resektsiooni piirini.
Kas see võib nüüd kuidagi edasist soovitavat rasedust takistada? Kas võib olla ka eelnev katkemine seoses nende halbade rakkudega? Kui suur on tõenäosus rasestuda FET meetodil, kui IVF õnnestus esimesel korral?- kui neil üldse saab mingi seos olla...
Palju tänu vastuse eest.

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Kui üks embrüo oli "hea", siis järelikult teiste ülessulamise tõenäosus on tavalisest väiksem.
Kas see võib nüüd kuidagi edasist soovitavat rasedust takistada?
-- ilmselt mitte.
Kas võib olla ka eelnev katkemine seoses nende halbade rakkudega?
-- ei ole tõenäoline.
Kui suur on tõenäosus rasestuda FET meetodil, kui IVF õnnestus esimesel korral?-
ligikaudu 10-15%.
AE