Rinnad ei kasva 27.11.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu mure seisneb selles et mu rinnad ei kasva nagu praktiliselt üldse. Olen 20 aastane, 163cm pikk ja kaalun 49 kg. toitun ka nagu korralikult aga rinnad ei kasva. Mul on sama sama suured rinnad kui siis kui ma olin 17. ehk siis 3 aastaga pole üldse kasvanud. Nagu ma saan aru et igal inimesel on oma mõiste “väikse” kohta. aga isegi A korv jääb minumeelest kohati suureks mulle… :(
See juba hakkab mõjutama mu enesekindlust ja ma tõesti ei tea mida teha.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 20-aastane

Tubli, et pöördute, sest olete ju kuulnud, et jagatud mure on pool muret. Suure tõenäosusega pole ma teid kunagi näinud. Kindlasti teate, et kõik sünnivad oma vanemate poolt kaasa antud genotüübiga, mida hetkel ei saa muuta ja mis avaldub fenotüübis ehk sellisena nagu näeme.
Üks Tartu Ülikooli arst-õppejõud on öelnud: "Naistearstid on õppinud selleks, et terve naine sünnitaks terve lapse." Olen igati kolleegiga nõus.
Loodetavasti olete terve, saate iseseisvalt koolis käia, õppida, areneda, tegelda hobide ja sõpradega jpm.
Soovitan pisut kaalus juurde võtta, et kaal hommikul peale põie ja soole tühjendamist oleks üle 50 kg, muudel juhtudel on tegemist alakaaluga. Paljudel juhtudel võib alakaalu tõttu lõppeda munasarjade töö ja menstruatsioonide toimumine. Kuna rinnanäärme kude koosneb enamikus rasvalakuunidest, siis östrogeendominantsetel ja pluss suurustel ning pluss kaaluga naistel on suuremad rinnanäärmed. Soovitan keskenduda tuleviku plaanidele, kas soovite kunagi sünnitada, mitu last soovite, kuidas säilitada tähtsaimat, oma viljakust? Selleks ongi ratsionaalne toitumine, soovitan raamatuid "Normaalne söömine" ja "Normaalne joomine". Kui hetkel rasestuda ei soovi, siis oleks abi bifaasilistest antibeebipillidest, valida võib ka kõrgema östrogeenisisaldusega pillid, aga neil on ka östrogeenist tulenevad kõrvaltoimed. Ka oskavad professionaalsed treenerid õpetada rinnalihaseid suurendavaid treeningprogramme. Pesukauplustes on olemas rindu suuremaks välja paista laskvad rinnahoidjad.
Paljudel patsientidel on mureks liigselt suured rinnanäärmed ja nad otsivad võimalusi rindade vähendamiseks. Aeg reeglina muudab kõike, sünnitamine ja rinnaga toitmine muudab rindade anatoomiat ja on nn "rinnavähi vastase toimega". Võtke plaani enne (25)30 sünnitada esimene laps ja enne 35(40) kõik soovitud lapsed. Enesekindlus tuleb saavutustega vaimses vallas: õppige midagi uut, omandage eriala, milles areneda, hoidke oma sõpru ja pereliikmeid. Abi saab ka psühholoogidelt mõttemaailma mõtestamisel. Saadame konsultatsioonideks patsiente düsmorfofoobia juhtudel ja toimetuleku võtete omandamiseks. Võib-olla, et ka noorte kabinettides on psühholoogide vastuvõtud olemas.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7