Rinnad ja hormoonid? 22.05.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Oleks küsmus seoses rindadega. Mis hormoon paneb rinnad kasvama ja miks rinnad igaühel ei kasva, vaid jäävad 10-11a tasemele? Endal mul pole rindasid üldse, nad on nagu 11aastasel. Täpselt sellised, nagu nad mul 9-10a(jah, nii imelik kui see ka pole, aga kasvama hakkasid nad mul kõigist klassiödedest varem ja löpetasid ka köige ennem, st peaaegu kohe) kasvama hakkasid. Ja sealt edasi pole kunagi kasvanud. Kas mul on mingi hormooni alaproduktsioon?
Kuulsin kuskilt, et kunagi ühel tydrukul ka ei kasvanud ja siis ema viis ta endokrinoloogi juurde ja siis hakkasid kasvama. Kuid mida seal võidi teha?
Samas on mul väga laiad puusad, kuid madal mehelikum hääl. Milles vöib asi olla? Olen 25a.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Rinnanäärmed paneb tütarlapsel kasvama naissuguhormoon östrogeen. Koos rinnanäärmete kasvuga algab ka nahaaluse rasvkoe rohkenemine ja kehaproportsioonide muutumine naiselikkuse suunas. Tavaliselt 2-3 aastat peale rinnanäärmete kasvu algust tuleb esimene menstruatsioon.
Kahjuks (või õnneks) ei saa meist enamusest Pamela Andersone, kuigi östrogeenide sisaldus organismis on piisav ja oleme võimelised normaalselt rasestuma, sünnitama ja imetama. Kui kõrge rinnaga naine tütarlapsest saab, määrab suuresti pärilikkus. Endokrinoloogi juurest rindu ei saa. Väga harva võib esineda hüpofüüsi või munasarjade puudulikkust, mille tõttu normaalset sugulist arengut ei toimu. Sel juhul aitab hormonaalne asendusravi. Siin pole aga küsimus rindades, vaid sugulises arengus tervikuna - kehaproportsioonid jäävad poisilikeks, tavaliselt jäädakse maha ka pikkuskasvus, menstratsioonitsükkel ei käivitu jne.
Kui Teie menstruaaltsükkel on regulaarne ja ovulatoorne (viljastumisvõimeline), pole küll põhjust hormonaalseid häireid kahtlustada. Soovitada võiks vähem kriitilisust oma välimuse suhtes või konsultatsiooni mõnes ilukirurgia kliinikus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.