Rasedusdiabeet 17.06.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Palun nõu.

Raseduse alguses mõõdeti tühja kõhu veresuhkur, mis oli 5,5. Öeldi, et kõrge ning tehti glükoositaluvuse test. Seal olid näidud normis, esimene näit oli 5,2, mis pisut üle normi, kuid ei tehtud suurt numbrit.

Kuna peab viima uriiniproovi iga kord, siis 1x tuvastati glükoos uriinis. Uriin ei olnud võetud nagu peab, vaid arst lubas teha nii, et võtan ukse taga alles, olles eelnevalt söönud, joonud ,pissinud jne.

Nädala pärast pidin viima uue. Enne seda määrati glükomeeter ka pidin panema aja diabeedinõustaja juurde. Nädala pärast ja ka teised proovid kõik korras.

Määrati ikkagi glükomeeter ja pean mõõtma 3x päevas. Jälgiti nädal ja natukene peale ja ei oldud rahul hommikuste näitudega. Määrati suukaudne ravim.

Ütlen ka ära, et hommikused näidud ongi võetud näiteks nii, et öösel 00.00 aeg olen midagi veel söönud ja ärganud näiteks 05.00 ehk vahe olnud ca 5-8h. Nüüd olen püüdnud olla söömata 12h ja on kõik ok olnud.

Kas on õige määrata nii lühikese ajaga rohud, kui ei ole tehtud uut glükoositaluvuse testi, olen saanud dieeti jälgida vaid ca 10päeva? Ning muud analüüsid korras.

Kuidas mõjub ravim lapsele?
Ravimilehel kirjas, et imetamise ajal pole lubatud. Kuidas on siis see hetkelgi ohutu?
Kas tõesti ei saa dieediga hoida? Hommikute keskmine tuleb ka seal 5,2. Kõige kõrgem olnud 5,5, kuid seda siis kui olen söömata olnud öö kuni hommik ca 5-6 h.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mina tegelikult igapäevaselt rasedusaegse suhkurtõvega ei tegele. Nagu olen aru saanud, ongi üsna sageli esinev probleem just hommikuse tühjakõhu veresuhkru tõus üle 5,1 mmol/l. Seda väärtust dieediga mõjutada ei ole kerge, dieet mõjub hoopis rohkem päevastele söögijärgse veresuhkru väärtustele. Hommikust tühjakõhu veresuhkrut mõjutab glükoosi tootmine maksas, mis suureneb sedamööda, kuidas lisandub kehakaalu (raseduse ajal on teatav kaalutõus normaalne) ja kuidas suureneb nn. insuliinile vastu töötavate hormoonide (näiteks platsentahormoonid) sisaldus. Glükoosi tootmist maksas vähendab ravim metformiin, mida tõenäoliselt ongi teile määratud (ravimi nimetust Teie kirjas küll ei leidu). Metformiin ei ohusta loodet ja selle kasutamine on raseduse ajal lubatud (andmeid on analüüsitud pikaajalise kasutamiskogemuse kogunedes tuhandetel ja tuhandetel rasedatel).
Tervitades,
dr. Anu Ambos

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Rasedusdiabeet

Kas rasedusdiabeeti saab diagnoosida näitajatega (GTT tulemused):

tühja kõhuga -4,3;
60 min - 10,0;
120 min - 7,9?

Test tehtud 22+5 nädalat.

Testile ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Teie vanus on suhteliselt kõrge ja KMI suhteliselt suur. Seega on rasedusdiabeedi riskid täiesti olemas. GTT on piiripealne ja tõenäoliselt on raviks dieet. GTT kordamine mõne aja möödudes ...

Loe edasi

Rasedusdiabeet

Kas rasedusdiabeeti saab diagnoosida näitajatega (GTT tulemused):
5,1; 8,4; 7,6 (test tehti 13+3 nädalat) ja teised tulemused: 5,2; 9,2; 6,7 (test tehti 25+3 nädalat)? Kolme kuu keskmine glükohemoglobiini ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Gestatsioonidiabeedi diagnoosimise kriteeriumideks on GTT-l 5,1 mmol/l (tühjakõhu veresuhkur)- 10,0 mmol/l (1 tund peale koormust) ja 8,5 mmol/l (2 tundi peale koormust). Seega oli Teie puhul ...

Loe edasi

GTT

Olen 26.nädalat rase. Kuna minu vanaisal on suhkruhaigus, saadeti ka mind tegema GTT. Siiani pole mul kunagi veresuhkruga probleeme olnud ja näidud on olnud alati normis. Nüüd siis GTTs mõõdeti tühja kõhu ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt on tegemist rasedusaegse (gestatsiooni-) diabeediga. GTT tegemine raseduse 24.-26. nädalal kõigile glükosuuriaga või piiripealsete veresuhkrutega naistele on tavaline praktika ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: