Rasedusdiabeet 17.06.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Palun nõu.

Raseduse alguses mõõdeti tühja kõhu veresuhkur, mis oli 5,5. Öeldi, et kõrge ning tehti glükoositaluvuse test. Seal olid näidud normis, esimene näit oli 5,2, mis pisut üle normi, kuid ei tehtud suurt numbrit.

Kuna peab viima uriiniproovi iga kord, siis 1x tuvastati glükoos uriinis. Uriin ei olnud võetud nagu peab, vaid arst lubas teha nii, et võtan ukse taga alles, olles eelnevalt söönud, joonud ,pissinud jne.

Nädala pärast pidin viima uue. Enne seda määrati glükomeeter ka pidin panema aja diabeedinõustaja juurde. Nädala pärast ja ka teised proovid kõik korras.

Määrati ikkagi glükomeeter ja pean mõõtma 3x päevas. Jälgiti nädal ja natukene peale ja ei oldud rahul hommikuste näitudega. Määrati suukaudne ravim.

Ütlen ka ära, et hommikused näidud ongi võetud näiteks nii, et öösel 00.00 aeg olen midagi veel söönud ja ärganud näiteks 05.00 ehk vahe olnud ca 5-8h. Nüüd olen püüdnud olla söömata 12h ja on kõik ok olnud.

Kas on õige määrata nii lühikese ajaga rohud, kui ei ole tehtud uut glükoositaluvuse testi, olen saanud dieeti jälgida vaid ca 10päeva? Ning muud analüüsid korras.

Kuidas mõjub ravim lapsele?
Ravimilehel kirjas, et imetamise ajal pole lubatud. Kuidas on siis see hetkelgi ohutu?
Kas tõesti ei saa dieediga hoida? Hommikute keskmine tuleb ka seal 5,2. Kõige kõrgem olnud 5,5, kuid seda siis kui olen söömata olnud öö kuni hommik ca 5-6 h.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mina tegelikult igapäevaselt rasedusaegse suhkurtõvega ei tegele. Nagu olen aru saanud, ongi üsna sageli esinev probleem just hommikuse tühjakõhu veresuhkru tõus üle 5,1 mmol/l. Seda väärtust dieediga mõjutada ei ole kerge, dieet mõjub hoopis rohkem päevastele söögijärgse veresuhkru väärtustele. Hommikust tühjakõhu veresuhkrut mõjutab glükoosi tootmine maksas, mis suureneb sedamööda, kuidas lisandub kehakaalu (raseduse ajal on teatav kaalutõus normaalne) ja kuidas suureneb nn. insuliinile vastu töötavate hormoonide (näiteks platsentahormoonid) sisaldus. Glükoosi tootmist maksas vähendab ravim metformiin, mida tõenäoliselt ongi teile määratud (ravimi nimetust Teie kirjas küll ei leidu). Metformiin ei ohusta loodet ja selle kasutamine on raseduse ajal lubatud (andmeid on analüüsitud pikaajalise kasutamiskogemuse kogunedes tuhandetel ja tuhandetel rasedatel).
Tervitades,
dr. Anu Ambos