Subkliiniline hüpotüreoos ja rasedus 04.01.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimus on mitmekihiline ja puudutab diagnoositud subkliinilist hüpotüreoosi ja peetunud ning plaanitavat rasedust.
Sain subkliinilise hüpotüreoosi diagnoosi (TSH 6,8) 1.nov 2021 ning peale raviks 25 mg L-thyroxini. 3 kuu pärast pidin laskma uued proovid teha. Samal ajal jäin ka rasedaks ning naistearst soovitas sama koguse arstimiga jätkata. Kahjuks rasedus aga peetus 6.6 nädalal.
Nüüd on naistearst andnud rohelise tule uueks katsetamiseks, kuid kuna ravimi doosi ei ole muudetud ning kilpnäärme uus analüüs on tulemas alles veebruaris, siis muretsen, et kui enne rasedaks jään, siis võib potentsiaalselt liig kõrge TSH tase ka mu uut rasedust mõjutada. Nimelt olen lugenud, et TSH üle 4/4.5 ühiku on raseduse ajal ohtlik.
Minu küsimus: kas peaksin pöörduma perearsti/endokrinoloogi vastuvõtule juba enne veebruari?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitaksin Teil võtta L-türoksiini veidi suuremas annuses - 50 mcg päevas. Siis langeb ka TSH suurema tõenäosusega soovitud vahemikku. Nii väikese L-türoksiini annuse puhul üledoseerimise hirmu ei ole. Kui suurendate L-türoksiini annust 50 mcg-le praegu, siis suurt mõtet hormoonanalüüsi enne veebruari teha ei ole. Samas arvan, et kui peaksitegi juba sel kuul rasestuma, ei tohiks loote arengule halba mõju olla.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.