Hüpotüreoos ja rasedus 20.01.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu mure on selline, et olen 11. nädalat rase ja mul avastati hüpotüreoos. TSH on 6,09, vaba T4 10,46, vaba T3 4,06 ja TPO-Ak <28. Ämmaemand saatis mind ka sisearsti juurde, kes midagi eriti ei seletanud, kirjutas L-Tyroxini 25 mikrogrammi. Olen nüüd päris palju lugenud ja väga mures, kuna kirjutatakse, et just raseduse esimesel trimestril alatalitlus väga ohtlik, kuna põhjustab loote närvisüsteemi ja aju arenguhäireid. TSH pole küll just väga kõrge, kuid kuna T4 on juba vähenenud, siis kui suur on oht loote arengule ning kas ultrahelis võib olla võimalikku kahjustust ka visuaalselt hinnata? Samuti tundub antikehade tiitri järgi, et tegemist pole autoimmuunse hüpotüreoosiga, mis võib seda siis põhjustada?

Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Muretsemiseks pole põhjust. Teie kilpnäärme alatalitlus on väga vähene ja suure tõenäosusega loodet ei kahjusta. L-türoksiini tuleb siiski võtta ja mina soovitaksin annust koguni suurendada 50 mcg-le päevas. See, et TPO tiiter on madal, ei välista autoimmuunset kilpnäärmehaigust. Antikehasid on veel mitut liiki ja piisab, kui kasvõi ühe tiiter neist on kõrge. Momendil on oluline, et kilpnäärmehormoonid normaliseeruksid ja püsiksid korras kogu ülejäänud raseduse aja.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.