1 tüübi diabeet, diabeetiline retinopaatia, kõrge kolesterool, statiin, maksakahjustus 11.12.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 28 aastane naine. Olen olnud 26 aastat 1 tüübi diabeetik. Mul on 2 last.
Kolm aastat tagasi hakkas stressi tõttu kehakaal tõusma. Tekkis kõrgvererõhk ja kõrgenenud kolesterool veres.
Mõlemad on ravimitega kontrolli all. Kuid kui olin 8 kuud kolesterooli ravimit Atorvastatiin võtnud, tekkis pidev kõhuvalu ja halb enesetunne.
Selgus, et maksanäitajad ALAT, ALP, ASAT olid veres tõusnud.
Lõpetasin perearstiga nõu pidades paariks kuuks selle ravimi võtmise. Maksanäitajad langesid normi, kõhuvalud kadusid, kolesterooli tase veres tõusis. Silmapõhjade olukord (olin muidu varasemalt paar aastat, paar korda aastas saanud lasereid) halvenes järsult väga kiiresti. Sidekoed silmapõhjades hakkasid massiliselt vohama, tekkisid ulatuslikud verevalumid. Sain silmasüste, lasereid palju. Sellel suvel mõlemad silmad opereeriti. Ühesilma operatsiooniga jäime hiljaks. Sidekoed jõudsid võrkkesta kollatähni piirkonnast katki rebida. Selle silmaga teravat nägemist enam ei ole.
Ilmselt kolesterooli tõus veres kiirendas neid halbu protsesse silmapõhjades.
Pärast kahe kuulist pausi proovisin kolm kuud Ezoleta nimelist kolesterooli ravimit (ilma statiinita), kuid see ei langetanud kolesterooli näitu.
Mulle kirjutati uus ravim Delipid Plus, mida olen nüüd paar kuud võtnud. Kolesterool allub sellele kenasti, kuid tunnen, et jälle on pidev kõhuvalu ja väsimus tekkinud. Kui need maksanäitajad nüüd jälle tõusnud on veres, siis mida ma peaksin tegema või millist ravimit tarbima?

Minu teada diabeetilise retinopaatia korral on oluline lisaks veresuhkrutele hoida korrss ka kolesterooli ja vererõhu tase.

Ps. Minu toidulaualt puuduvad täielikult halvad rasvad, magus jms. Olen toitunud niimoodi kevadest saati.

Kas ma peaksin tarbima statiine, et kolesterooli tase oleks normis ja laskma neil maksa näitudel halveneda või vastupidi? Või kas on veel mingeid variante?

Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan Teil nõu pidada seekord mitte oma perearsti, vaid oma endokrinoloogiga. Kui ALT, AST ja teised maksa analüüsid tõusevad statiinravi foonil veidi, ei pea statiinravi alati lõpetama. Suurem on probleem, kui tekivad vaevused (kõhuvalud), mis Teie elukvaliteeti oluliselt langetavad. Noorte fertiilses eas naiste puhul ei ole statiinravi näidustused nii ranged ja hoolimata diabeedist, võite ehk mõõduka kolesterooli taseme tõusu korral ka ilma statiinita hakkama saada. Proovida võiks ka nn. loodusravi s.t. apteekides käsimüügis olevaid punase riisi preparaate. Retinopaatia progresseerumise ühtelangemine statiinravi lõpetamisega eelmisel korral oli tõenäoliselt juhuslik kokkusattumus. Tavaliselt kolesterooli taseme tõus silmapõhjadele sellist kiiret halba mõju ei avalda. Teie endokrinoloog teab täpselt Teie haiguslugu ja laborianalüüside tulemusi - loodetavasti leiate koos parima lahenduse.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.