TSH tõus aasta jooksul 19.05.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on diagnoositud kilpnäärme alatalitlus u 3 a tagasi. Alustasin L-tyroxini doosiga 50, mida arst siis vähehaaval suurendas, kuni TSH näit oli normi piires. Vahepeal eemaldati ka vasak sagar, kus oli suur adenoom, parem on alles. Praegu võtan 100 mg ja sügisel oli sellega TSH normi piires (u 2), nüüd aga sel nädalal tehtud analüüsis 7,2. Kas sellise tõusu juures võib olla vajalik rohu koguse suurendamine või ei ole see veel nii katastroofiline, võiks ka mõne aja pärast uue analüüsi teha ja siis otsustada? Enda arstile pean alles perearstilt saatekirja saama, aga selline ootamatu TSH tõus pani muretsema, kuna peaaegu aasta sai selle doosiga normi piires oldud. Hiljuti sain ka esimese doosi koroonavaktsiini, kas see võis mõjutada analüüsi tulemust?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kaks võimalust, kas kilpnäärme alatalitlus on tõepoolest mõnevõrra süvenenud või on lisandunud mingi tegur, mis on halvendanud L-türoksiini saadavust. Arvan, et tõepoolest võiks analüüsi 1-2 nädala möödudes korrata ja teha siis lisaks TSH-le ka FT4 (viimane on otsesemas seoses L-türoksiini saadavusega).Põhimõtteliselt võib hüpotüreoos aja jooksul tasapisi süveneda ja siis on tõepoolest vaja L-türoksiini annust suurendada. Kindlasti tuleb läbi mõelda, kas olete ravimit võtnud kogu aeg korralikult või on olnud lühiaegseid ravikatkestusi, kas olete võtnud ravimit alati enne sööki ja kas on esinenud sooletalitluses häireid või on lisandunud ravimeid, mis võiksid L-türoksiini imendumist takistada (näiteks raua- või kaltsiumi tabletid) jne. Endokrinoloog aitab kindlasti Teil asjas selgusele jõuda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.