Diabeet, veresuhkur, kaalutõus 19.11.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 22-aastane ja põdenud 1. tüüpi diabeeti alates 12ndast eluaastast. Viimase 5 kuuga on kehakaal tõusnud pea 10 kilo. Praeguseks on kaal 63 kg. Kas see võib olla tingitud veresuhkru suurest kõikumisest? Veresuhkurt on raske kontrolli all hoida. Tundub, et vahel insuliini süstimine ei mõju veresuhkrule üldse ega suuda seda alla tuua. Ning näidud sõltuvad suuresti nö tujust ja ilmast. Teen õhtuti Lantust 19 ühikut ja lühikest vastavalt söödud toidukogusele ja veresuhkrule.
Toitun korralikult ja päeva jooksul peaksin söödud kalorid ära kulutama küll. Päevane kalorihulk jääb umbes 1600-1700 kcal juurde. Kas kaalutõus võib olla seotud ka hormoonidega? Olen võidelnud 14 eluaastast saati aknega, mida on raske kontrolli alla saada. Nahaarsti sõnul võib probleem olla liigses meeshormoonide tootmises, mis aktiveerivad rasunääreid rohkem. Ka päevad on siiani ebaregulaarsed (algasid 13-aastaselt). Tsükli pikkus kõigub suuresti. Eelviimane tsükkel oli 55 päeva ja viimane tsükkel 26. Olenemata toidukoguste jälgimisest ja tervislikkusest kaal aina tõuseb. Kuna kehale on tekkinud juba väiksed punased striiad, olen äärmiselt mures.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kiire kaalutõus 1. tüüpi diabeetikul viitab enamasti insuliini üleannustamisele. Hüpoglükeemiad põhjustavad hüpojärgset veresuhkru tõusu ja panevad sellega suhkrud kõikuma. Lisaks nõuab hüpoglükeemia kupeerimiseks lisatoitu. Lausa tujust ja ilmast veresuhkur siiski ei sõltu. Loomulikult on ilusa ilmaga, kui rohkem väljas viibite, suhkrud tavaliselt madalamad ja kehva ilma puhul, kui ruumis olete ja vähem liigute, suhkur ka veidi kõrgem, kuid see seos on kaudne. Ka tsükli ebaregulaarsus võib olla seotud suhkurtõve halva kompensatsiooniga.
Soovitan oma endokrinoloogiga nõu pidada ja mõned lisauuringud teha - näiteks määrata meessuguhormoonide ja vajadusel neerupealiste hormoonide sisaldust veres. Lisaks tuleb üle vaadata raviskeem. Kui vaja, saab mitmeks päevaks peale panna veresuhkru monitori, mille abil saab selgeks, kas probleem on hüpodes või mitte ja kui palju veresuhkrud kõiguvad. Oluline kompensatsiooni näitaja on ka glükeeritud hemoglobiin.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.