Kilpnäärme alatalitlus ja tursed 08.05.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Pärast pikka asjatut arstide vahet jooksmist ebamääraste kaebustega (peamiselt väga suur väsimus ja jõuetus) sattusin naistearsti juurde, kes tegi hormoonitesti. Sealt tuli välja kilpnäärme alatalitlus. Sellest sain vastuse ka mind pikka aega vaevanud murele, mida ei osanud algul haiguseks pidada - miks kaalus kiiresti juurde võtan, kuigi ei söö enda teada kuigi ebatervislikult. Kirjutati välja levotüroksiin 50 mg päevas ja kuu aja pärast tehakse uued testid.
Hämmastav on see, et juba teisel päeval sain aru, et midagi on muutunud, kael tundus nagu natuke ilusam ja nägu kõhnem (võib-olla kujutasin endale ette), riided ka ei ole enam pingul nagu varem. Kuna kaalu langetada mõne päevaga on ebareaalne, siis kas see on võimalik, et osa kogunenud paksusest oli tegelikult vedelik (seda ikka tuli välja küll)? Kõht tundus olevat otsekui poole lamedamaks jäänud... Olen olnud hädas ka sellega, et sageli paistetavad mu jalad nii hullusti üles, et põlvedest ei anna hästi kõveraks ja kingad ei mahu jalga. Viimasel ajal tundus, et üles paistetavad ka randmed ja üks ranne kippus isegi valutama. Jalgade paistetuse tõttu on mõnikord olnud raske isegi kõndimine ja tasakaalu hoidmine. Moondunud välimuse tõttu ei tahtnud ma kodunt välja minnagi. Seda ei julgenud kurta ühelegi arstile, sest tundus kummaline selliseid asju haiguseks pidada.
Aga kuna mul rohuvõtmisest peale enam tursetega mingit muret ei ole isegi pika päeva lõpuks, siis kas tõesti on võimalik, et ka see häda oli põhjustatud alatalitlusest?
Samuti sooviksin teada, kas kehakaal langeb ravimit võttes ajapikku ise normi või on vajalik eridieet? Enda meelest söön üsna normaalselt ja seni olen pidanud kaalust vähegi alla võtmise nimel sõna otseses mõttes nälgima, sest ükski muu asi ei toiminud üldse.
Üks küsimus vaevab mind veel. Nimelt on mul varemgi olnud perioode, kus võtan kaalus ruttu ja palju juurde ja see ei lähe kuidagi alla (üks selline oli ca 6-7 aastat tagasi ja siis sain perearstilt antidepressante, sest olin ka väga väsinud), siis äkki, ca poolteise aasta pärast hakkas kehakaal äkki jälle kukkuma ja olin vahepeal päris peenike. Kuni nüüd paari aasta eest jälle tõusma hakkas. Kas see on võimalik, et mul on ka varem alatalitlust esinenud, aga see on vahepeal n-ö ise tagasi tõmmanud?

Tänan.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ilma Teie hormoonanalüüside tulemusi teadmata pole mul ettekujutust, kui sügav on diagnoositud kilpnäärme alatalitlus. Määratud asendusravi annus L-türoksiin 50 mcg päevas on väike, kuid võimalik, et seda edaspidi suurendatakse. Sügava alatalitluse korral võivad esineda olulised tursed, ka kehakaalu tõus võib kogunenud vedeliku arvel olla märgatav. Samuti esineb siis apaatia, unisus, verevaegus, külmakartus, kõhukinnisus, hääle muutused. Kui alustatakse asendusravi, paraneb sedamööda, kuidas hormoonid normaliseeruvad ka enesetunne ja taanduvad vaevused. Samas ei suuda 50 mcg L-türoksiini päevas sügava alatalitluse korral paari päevaga nimetamisväärselt korrigeerida hormoone ja seetõttu olen kiire paranemise osas skeptiline.
Samuti on alatalitlus enamasti püsiv ja pöördumatu nähtus, mis nõuab asendusravi kogu ülejäänud elu jooksul ega kulge hoogudena.
Soovitan oma vaevusi ja enesetunde muutusi arutada alatalitluse ravi määranud arstiga. Kõik Teie haiguse üksikasjad on talle teada ja ta oskab lahti seletada ka tulevikuperspektiivid.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.