Annus 05.09.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere Dr. Anu Ambos

Küsimus on annuste kohta mida arst kirjutas mulle.
Kirjeldan natuke minu haiguselugu. Aastal 2013 minule pandi diagnoos AUTOIMMUUNNE TÜR[E]OIDIIT. Analüüside tulemused olid : TSH 8,76, FT4 -- 21,70 Poole aastaga sain korda ning analüüsid olid normis ilma tabletideta. Suvest 2014 oli ravipaus , mais 2015 retsidiiv. Arts määras 06.10.2015 proovid RAVI: 1) TIOTIL 50 mg x 2 korda päevas 2) L-THYROXIN 50 mcg x 1 kord hommikul *08.10.2015: *Immuunuuringud 06.10.2015 TSH 0.01, FT4 17.36 pmol/l, FT3 13.36 pmol/. Kuuaja pärast oli kontroll ning tulemused *Immuunuuringud 06.11.2015 TSH 0.01 mU/l [norm 0.40 - 4.00] 06.11.2015 FT4 17.36 pmol/l [norm 11.5 - 22.7] 06.11.2015 : FT3 13.36 pmol/l [norm 3.5 - 6.5], tundsin end väga halvasti, asrt ütles et ta eksis ära ravimitega ning määras ainult TIOTIL 100 mg x 2 korda päevas. Peale seda käisin kontrollis pidevalt ning kõik oli enam vähem ja ravimine kestab siiamaani. Nüüd Ravi juunist 2018: Thyrozol 10 mg / päeva. Analüüsid 29.08.2018 TSH 4.33 mU/l [norm 0.40 - 4.00] 29.08.2018 16:07: FT4 8.97 pmol/l [norm 11.5 - 22.7] Ravi: 1) Thyrozol 10 mg / päevas 2) L-Thyroxin 50 mcg x 1 kord päevas. Kuna kolm aastat tagasi mul läks halvemaks enesetunne L-Thyroxin ravimiga siis küsin Teie käes nõu kas on tarvis võtta seda teist ravimit või on mõistlikum võtta Thyrosoli 5 mg/päevas.
Infoks ka, et augustis 2017 sündis laps ning kaks nädalt tagasi lõpetasin imetamist.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Raske on Teile soovitusi jagada. Kui iga kuu on võimalik käia endokrinoloogi juures ja analüüse anda, võiks ehk tõepoolest ainult thyrozoliga läbi ajada. Kahest ravimist koosnevat nn. blokeeri ja asenda skeemi kasutame tavaliselt nende patsientide puhul, kes iga kuu mingil põhjusel analüüse anda ei saa (on merel, välismaal vms.) või kes ei talu ka tagasihoidlikku kilpnäärme alatalitlust. Kui Teid raviti ka raseduse ajal, võis ka see olla argumendiks iga hinna eest hüpotüreoosi vältida. Teile toimib türeostaatikum kiiresti ja tugevalt, seetõttu liiguvad hormoonid juba lühikese ravikuuri järel alatalitluse suunas ning L-türoksiini lisamisega on lihtsalt püütud Teie olukord stabiilsemaks muuta ja näitajate suuri kõikumisi vältida. Tuleb asja oma raviarstiga arutada. Kui Te rinnaga enam ei toida ja rasedusest hoidute ning regulaarselt kontrollil käite, ei ole ravi käigus tekkida võiv vähene alatalitlus Teile kuigivõrd ohtlik ja ehk saab raviskeemi lihtsustada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.