haige süda 17.11.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on selline küsimus, kas L-thyroxyn võib põhjustada keha temperatuuri tõusu?
Kas ning miks on 25 kõige väiksem annus, millega kilpnäärme alatalitust ravitakse. Mul on süda haige. Järgin küll arsti ettekirjutusi, kuid mind lihtsalt huvitab, kas väiksem annus seda ravimit enam ei mõjuks?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme alatalitluse puhul ei ravi L-türoksiin tegelikult midagi. Tegemist on lihtsalt patsiendi enda organismis puuduva kilpnäärmehormooni asendamisega sünteetilise hormooniga. Asendusravi annus on adekvaatne siis, kui selle foonil verest määratud kilpnäärmehormoonide tase on normis. Seega sõltub Teile vajaliku annuse suurus hormoonanalüüside väärtustest. 25 mikrogrammist väiksemat annust pole mõtet täiskasvanud inimesele anda, sest nii minimaalne hormoonivaegus vaevusi ei põhjusta ja asendamist ei nõua. Ka 25 mikrogrammi on tegelikult sobiv annus üksnes asendusravi alustamiseks ja pikka aega hormoonipuuduses olnud organismi harjutamiseks normaalse hormoonitaseme taastamisega. Tavaliselt alustame sellist ettevaatlikku järjest suurenevas annuses hormoonasendust just südamehaigetel inimestel. 25 mikrogrammi L-türoksiini ei põhjusta kehatemperatuuri tõusu ja on tõenäoliselt tegelikult ebapiisav asendusravi annus, mida tuleb tulevikus suurendada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.