Kilpnäärme alaäge põletik 15.10.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere olen 26aastane naine. Põen hetkel alaägedat kilpnäärme põletikku.
Jutt pikk ja keeruline. Lisaküsimuste korral palun üle küsida.
Kõik sai alguse 2013. aasta augustikuu alguses. Olin tõbine ja juba tükk aega kurk valus, kui avastasin vasakul kilpnäärme sagaral nö sõlme. Pöördusin perearsti poole, kes suunas mind ultrahelisse ja tegime vereproovid. Sealt sain tulemused tagasi ja kilpnäärmes ei olnud suurenemisi ega muid ebamäärasusi. Ainult see pisike sõlmeke diameetriga 10 mm. Siis perearst suunas mind kilpnäärme arsti vastuvõtule.
12. augustil sain kilpnäärme arsti vastuvõtule ja sel hetkel arst ütles, et see ei ole kasvaja ega muud sellist, aga võtsime igaks juhuks siiski koe proovi. Peale selle sõlme oli kõri natuke valus ka katsudes ja kaela liigutades. Arst määras ravi 2 nädalat 400mg Ibuprofeni 2x päevas. Teise nädala lõpus ma loobusin rohtusid võtmas, kuna ei olnud tunda, et midagi muutuks. Kurk endiselt valus ja aru ei saa enam, kus kohast see kõri ja kõik valutab. Otsustasin panna aja kurguarstile. Kurguarst leidis, et mul on krooniline mandlipõletik ja tema ei leia, miks mul kõri ja kurk niimoodi valutab. Planeeritud on operatsioon 13. novembriks mandlite eemaldamiseks.
Kuna valu oli juba talumatu, siis pidin jätkama valuvaigistite võtmist, et saavutada enam-vähem normaalne igapäevaelu.
Siis panin uuesti aja kilpnäärme arstile, eelnevalt sai perearsti juures vereproovid tehtud. Kilpnäärme arst määras ravi Prednisolon graafikuga: 5 päeva 6 tabletti, 5 päeva 5 tabletti, 5 päeva 4 tabletti, 5 päeva 3 tabletti, 5 päeva 2 tabletti, 5 päeva 1 tablett, 3 päeva 1/2 tabletti ja 3 päeva 1/4 tabletti. Ning kui küsisin, siis kinnitas, et see on kilpnäärme alaäge põletik. Rohi hakkas mõjuma kohe esimesel päeval ja tundsin ennast kohe nö normaalse inimesena. Uus arsti aeg sai pandud ravi lõpuks ehk siis nüüd 14. oktoober. Enne arsti juude pöördumist tulid teha uued vereproovid.
Siis, kui ma võtsin viimaseid päevi 1/2 tabletti ja 1/4 tabletti hakkasin uuesti tundma nõrka valu kaelas. Ravi lõppes 10. oktoober. Kuna arstini olid mõned päevad aega ja valu muutus iga päevaga talumatuks, siis alustasin uuesti Ibuprofeni võtmist.
Esmaspäeval 14. oktoober kilpnäärmearst enam rohtu ei pikendanud, kuna vereproov ei näidanud enam nii suurt põletikku. Kurtsin oma meeletu kaela valu paremas kaela osas, pisted kõrva ja lõuga ning palavikku. Uurisin ka, et mis 13. november mandli operatsiooniga saab.
Arst määras mulle uuesti 2x päevas 400 mg Ibuprofeni. Mina küsisin, et kas tohib rohkem võtta, kuna kahest korrast jääb tugevalt väheks. Arst ütles, et võin võtta ainult, kui magu kannatab. Seega pean nüüd Ibuprofeeni sööma, siis 1 nädal enne 13. novembrit operatsiooni tõttu lõpetama. Kuu aega peale mandli operatsiooni uuesti vereproovidega tema juurde minema.

Lõpuks siis küsimused: Kas on reaalne, et ma pean seda meeletut valu kaelas kannatama, mis lööb tugevalt kõrva ja palavikku hetkel 37,5 ainult Ibuprofeni raviga? Igal õhtul lähen valutades magama ja poole öö pealt ärkan, sest tabletti mõju on üle läinud. Kas see on reaalne, et see valu kaob 3 nädalaga, kuna nädal enne operatsiooni ei tohi neid võtta? Aga, kui valu ei kao selle 3 nädalaga, siis kuidas on võimalik valu kannatada ilma rohtudeta? Kas ma üldse tohin kilpnäärme põletikuga operatsioonile minna?

Mis on teie arvamus, sellest pikast loost? Kas peaksin pöörduma mõne teise arsti poole, sest see valu lihtsalt nö tapab ära ja meeletu piin on.

Ette tänades ja vastust ootama jäädes

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei ole ma tuttav Teie haigusloo kõigi detailidega (näiteks vereanalüüside vastused), seaga võin ainult oletada.
Tõenäoliselt on tekkinud alaägeda kilpnäärmepõletiku relaps (põhimõtteliselt on see võimalik 6 kuu jooksul esmasest haigestumisest)ja prednisolooni annust tuleks taas suurendada ja vaevuste kadumisel vähendada juba aeglasemas tempos kui varem. Igaks juhuks võiks korrata kaela ultraheliuuringut, et välistada muud võimalikud põhjused. Mandlilõikuse võiks edasi lükata, kuni kilpnäärmega kõik korda saab ja seda enam ravida pole vaja. Arvan, et nina-kurgu-kõrvaarst on sellega samuti nõus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.