Kilpnäärme näidu kõikumine ühe kuu jooksul 07.03.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, juhuleiuna avastati EMO’s kiiret pulssi uurides:TSH 0,01 fT4 19 ja fT3 5,4. Kuu aega hiljem sain endokrinoloogile ja seal tehtud analüüsid: TSH 6,36, fT4 7 ja fT3 3,1. Kas selline kõikumine on normaalne ja kas need näidud võivad ka iseenesest jälle tagasi minna nii nagu nad lihtsalt tekkisid? Kaebused puuduvad ja pulss samuri normaalne jälle

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Selline kõikumine on üsna sage, kui diagnoosiks on alaäge või krooniline türeoidiit - kilpnäärme põletik. Enamasti lähevadki analüüsid lõpuks ise korda ja suuri vaevusi taoline kõikumine patsiendile ei põhjusta. Alaägeda türeoidiidi puhul kipub kilpnääre mingil hetkel siiski valulik olema, ka palavikku ja põletikunäitajate tõusu võib esineda. Kroonilise türeoidiidi puhul mingit valu ega palavikku ei ole, ka kõik teised analüüsid on rahulikud. Igaks juhuks soovitan määrata kilpnäärmevastased antikehad (TPO IgG ja Tg IgG), kui seda veel tehtud ei ole. Kroonilise türeoidiidi puhul võib ka tulevikus hormonaalseid nihkeid ette tulla ja oleks hea kui Teie ise ja Teie perearst sellisest võimalusest teadlik on.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.