L-Thyroxini võtmine kilpnäärme alatalitluse korral 10.03.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 30.a naine ja alatalitlus diagnoositi 2009.a novembris. Aasta aega on ka planeerimisel järgmine laps, aga ei ole mitte kuidagi õnnestunud, 1 laps olemas juba, kuid hetkel on ka nii, et alates augustist 2009 päevi ei ole olnud ja jõulude ajal 1 päev oli ja nüüd kuni tänaseni jälle ei ole. Sooviks teada, kas seda L-Thyroxini peab võtma põhimõtteliselt kuni elu lõpuni või on ikka ka mingi aeg, millal võib selle alatalitluse nö. paika saada ja enam ei pea "keemiat" sisse võtma. Nimelt ma ei poolda rohtusid üldse, isegi gripi ja nohu-köha korral, et mitte koormata omakorda magu, kuna viimased 3-4 aastat on ka kaalutõus olnud meeletu ja kõik muud alatalitluse sümptomid jne, et kas on olemas näiteks ka mõni teine võimalus, kuidas ravida alatalitlust ilma keemiata, et see alatalitlus normaliseeruks, näiteks et mis toite vältida või mida just rohkem süüa jne.? Olen lugenud ja kuulnud, et kilpnäärme alatalitluse puhul on organismis joodi üleküllus ja kilpnäärme ületalitluse puhul joodi puudus, et kas see peab paika ja kuidas ma saaksin sel juhul siis joodi sisaldust organismis nö. pärssida?
Jään palun ootama mingitki infot mis võiks aidata.
Tänud ette ja kõike paremat teile!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie vanuses on menstruatsioonide ära jäämine väga tõsine probleem. Soovitan tungivalt oma günekoloogiga nõu pidada ja selgitada selle põhjused. Kui täisväärtuslik tsükkel ei taastu, ei ole lapsesaamiseks küll mingit lootust. 3 tabletti 50mcg-list L-türoksiini nädalas on sümboolne annus ja kui Teile määrati niivõrd tagasihoidlik ravi, on kilpnäärme alatalitlus tsüklihäirete põhjusena vähetõenäoline.
Eesti on kergekujulise joodivaeguse piirkond ja joodi üleküllus ei ähvarda siin kedagi, kes joodisisaldavaid ravimeid ei tarvita. Kõige sagedasem kilpnäärme alatalitluse põhjus on krooniline autoimmuunne türeoidiit (päriliku eelsoodumusega kilpnäärme põletik). Soovitan uurida oma perearstilt, mis on Teil konkreetselt alatalitluse põhjuseks ja kui tõsine on probleem. Teile määratud ravi järgi otsustades mitte kuigi tõsine.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.