Kilpnäärme alatalitlus ja TSH tõus 19.03.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Tarvitan kilpnäärme alatalitluse tõttu L-Thyroxini 100, nii et TSH on viimastel aastatel olnud 4-6, täna sain teada viimase analüüsi, mis oli 23,15.

Kahjuks ei saanud enda raviarsti kätte ja olen Teilt varemgi head nõu saanud.

Analüüsi nädalal olin kõhugripis - kas see võib mõjutada analüüsi?

Olen eksinud rohu võtmise vastu, sest ma võtan seda peale sööki - kas see võib mõjutada ravi?

Viimasel ajal olen väsinud, unine ja mul on vähe energiat - olen arvanud, et suur pinge ja raske talv õpetajana seljataga, muidu olen energiline.

Kas halvenenud enesetunnet mõjutab analüüsi halvenemine?
Kardan ka annuse suurendamist, sest ma ei saanud alguses üldse seda hormooni tarvitada.
Palun Teie arvamust, kas see analüüs on väga halb?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH on tõepoolest liiga kõrge ja kilpnäärme alatalitlus alakompenseeritud. See võib mõjuda ka Teie enesetundele põhjustades ülemäärast väsimust, unisust ja energia puudust. Ma ei usu, et kõhugripp analüüsi nädalal tulemust mõjutas, TSH muutub väga aeglaselt. Võimalik, et mõjutas ravimi võtmine pärast sööki. Igal juhul tuleb L-türoksiini annust veidi suurendada - vaheldumisi üks ja poolteist tabletti päevas (100/150 mcg), rohtu kindlasti iga päev võtta (võib ka peale sööki) ja teha uus hormoonanalüüs (TSH, FT4) 2-3 kuu möödudes.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.