Kilpnäärme alatalitlus, polütsüstilised munasarjad, akne 27.11.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minul avastati kilpnäärme alatalitlus kuskil pool aastat tagasi, nüüd võtan ühe tableti L-Thyroxini päevas. Kuna päevad on olnud ebaregulaarsed terve elu, siis naistearst kirjutas kuu aega tagasi mulle Duphastoni ja ühe tsükli olen neid võtnud. Samuti on munasari polütsüstiline ning leebe hirsutism on ka. Viimased 2-3 kuud on aga tekkinud totaalne vohav akne mu näonahale, otsaesine on puhas, kuid põsed on aknet täis. 4-5 aastat tagasi "elasin" samuti kohutava akne läbi, kuid minu kurvastuseks kimbutab see mind jälle. Testosterooni tase oli ka veidi kõrge ning valgu sisaldus veres on päris palju üle normi. Olen 23-aastane naine ja kas võib olla, et kilpnääre või eelnimetatud sümptomid võivad olla akne tekke põhjuseks? Olen lihtsalt nii õnnetu, kui peeglisse vaatan. Kõiksugu akne ravimid on ära katsetatud. Näonahk aga läheb järjest hullemaks.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme alatalitlus ei ole akne põhjuseks. Kilpnäärme alatalitluse korral muutub nahk kuivemaks, higi- ja rasueritus vähenevad.
Küll võib aknele kaasa aidata meessuguhormoonide liig. Soovitan ikkagi pöörduda nahaarsti poole, nendel on akne ravimisel kõige suuremad kogemused. Soodsalt toimib tõenäoliselt meesuguhormoonide taset langetava ja toimet vähendava kontratseptiivi võtmine (Diane 35), arutage seda võimalust oma naistearstiga. Edukas akne ravi nõuabki tavaliselt mitme erineva ravimi kasutamist, aga ka aega ja kannatust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.