L-thyroxini võtmise vajadus 11.01.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Eelmine kevad tehti mulle analüüsid ning nende seas ka mõned kilpnäärme omad. TPOAB=775 ja TRAB<1,8. Detsembris 2011 määrati uued analüüsid ning sellel korral oli TSH=4,9 ja TPOAB=1118,90.

Kas selliste näitude juures on vajalik L-thyroxini manustamine? Kas antud ravimit peab võtma eluaeg või mõjutab ta minu enda hormoone niivõrd, et näidud võivad minna normi ning ravimi võtmine pole enam vajalik?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuna olete noor viljakas eas naine, on soovitav hoida TSH vahemikus 1,0-2,5 mIU/l. See on vajalik eelkõige seetõttu, et juba vähene kilpnäärme alatalitlus võib pärssida ovulatsioone ja vähendada viljastumisvõimet. Lisaks on piisav kilpnäärmehormoonide tase hea loote arenguks just esimestel rasedusnädalatel, kui tulevasel lapsel veel oma kilpnääre ei tööta. Seepärast on Teile näidustatud väikeses annuses sünteetiline kilpnäärmehormoon L-türoksiin. Tõenäoliselt on manustamine eluaegne. Ravimi ärajätmisel ei sünni siiski muud kurja, kui TSH tõuseb taas normist kõrgemaks. TPO kõrge tiiter viitab alatalitluse tõenäolisele põhjusele - krooniline autoimmuunne türeoidiit. Tiitri kõikumine kliinilist tähendust ei oma.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.