Lapse kõht üle kuu aja lahti 20.04.22 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere, aastasel lapsel on üle kuu aja juba vahelduva eduga kõht lahti. Mõni päev täitsa vedel, et mähku ei pea ja riided ka koos, mõni päev vähe tahkem ja mõni päev ei kaka üldse. Kaka haiseb jubedalt, aegajalt ka täitsa limane. Perearst tegi vereproovi, ütles vaid et hemoglobiin madal ja soovitas süüa palju punast, aga samas kôhulahtisusega ei taha palju vàrsket anda ka, laps viimased 3kuud juba +-9kg olnud. Mõni kuu paarsada gr juurde, siis jálle alla kôigub. Isu muidu hea. Muus osas tubli ja tragi poiss, mängib ja aktiivne. Hambaid näha tulemas ei ole,, 7 hammast suus ja need tulid ilma probleemideta suhu.
Konsulteerisime lastearstiga ka, probiootikumidest kasutame enteroli ja comliflorat, dvitamiini saab ka.
Proovisime ka erinevaid toiduaineid àra jàtta 4-5páevaste vahedega (sh piimatooted, poolfabrikaadid, saiatooted jne).
Ikka täitsa nöutu. Kuna perearst ei náita ka vàga huvi ûles ja pean ise vereproove ja asju alati kûsima, siis kas on veel mingeid vôimalusi? Talumatusetestid? Allergiatestid? Vôi kaua see on üldse “normaalne” et lapsel on kôht lahti?
Aitäh!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kui iste on väga muutuv, siis ilmselt seos ikkagi toiduga.
Minu soovitus on üles kirjutada, mida ja orienteeruvalt kui suures koguses laps sõi ja kuidas kaka sellest muutus.
Talumatuse teste ei ole põhjust teha. Kui ei ole nahalööbeid, siis ilmselt ka allergia testid korras/negatiivsed.
Kui on aneemia, siis on põhjendatud tsöliaakia markerite määramine. Sellel puhul on vereseerumis suurenenud gliadiini/gluteeni vastaste antikehade sisaldus. Seda testi saab tellida perearst, aga teevad ka laste allergoloogid ja gastroenteroloogid.
Oluline on hinnata kaalu- ja kasvukõverat dünaamikas kogu aasta jooksul.
Hemoglobiini sisaldust aitab parandada veiseliha andmisega, punaseid puu ja aedvilju seetõttu ei peaks andma. Kui hemoglobiin on normist oluliselt madalam, siis on vajalik rauapreparaadiga ravi.
Probiootikumide andmisest võib abi olla.
Riisi andmisel võib ka roe tahkemaks muutuda.

Heade soovidega,
Kjulge