Pisikesed punased punnid lapse kehal 13.03.22 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Minul on mure oma lapse pärast. Laps on 15 kuune ja tal on juba umbes 3 nädalat keha peal pisikesed punased täpid. Täpid on rohkem kõhu peal ja selja peal. Täpid ei ole nahast kõrgemad ja tundub, et need otseselt last ei häiri. Küll aga ma ise arvan, et see pole normaalne, et lapsel nii kaua mingid täpid kehal on. Millest võiksid need täpid kehale tekkida?
Nüüdseks olen 4 päeva kõik piimatooted menüüst välja jätnud, kuid see pole midagi muutnud.
Panen manusesse ühe pildi, millelt enam-vähem näeb ära täppide välimuse/iseloomu

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Manuses ei ole pilti ja ega pildi alusel ka pole sageli võimalik öelda, millega tegemist.
Igapäevase toiduga so piimaga ma selles vanuses lööbe teket ei seostaks, sest see oleks kindlasti varem avaldunud. Teisel eluaastal saavad lapsed enam importpuuvilju, maitseainetega kohupiimatooteid, ka maiustusi, mis võivad löövet tekitada. Allergiaga seotud lööbed samas enamasti sügelevad. Üheks põhjuseks on higilööve, kuid see ei tohiks nii kaua püsida ja on rohkem esimese eluaasta probleem. Viiruinfektsioonidega võivad kaasneda erinevad lööbed, kuid teisi infektsioonile viitavaid tunnuseid te ei kirjelda. Sügeliste väga oluliseks tunnuseks on sügelus, kuid seda lapsel ei ole.
Sageli ei saagi põhjust teada, lööve lihtsalt taandub. Olge perearstiga kontaktis kui lööve peaks ägenema, mingid lisakaebused tekkima.

Heade soovidega,
Kjulge