Kassi allergia 29.09.15 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Sooviksin Teie, kui oma ala spetsialisti nõu kuulda, seoses kassi allergiga. Mu pojal diagnoositi algastma ja palju erinevaid allergeene, saab juba kolm aastat ravi ja kõik toimib. Nüüd diagnoositi mu elukaaslase kuue aastasel tütrel samuti allergia tolmulestade, kassi, merisea, kase vastu. Samuti on tal pärilik astma. Mu enda poeg on 7a üles kasvanud kassidega, rohud aitavad. Mehe tûtar alles alustas raviga. Probleem on selles, et lapse ema arvates on lapsel ohtlik olla meie juures ja ei luba last ennem meie juurde kui kass ka siin on. olen lugenud selle kohta, et kassiallergia pole eluohtlik ja pole vaja kohe hakata loomadest vabanema. Soovimegi kuulda Teie arvamust, kas kass põhjustab lapsele ohtu ja laps ei saa siin isa juures enam käia? Arvestades ka asjaolu, et meil kasvab siin samuti kassiallergiaga laps, kelle nähud pole enam ûles löönud.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Allergia tekke seisukohalt võib küll olla nii, et mõnel tekitab kassiga tihedamalt kokku puutumine allergiat, teisel võib allergia teket ära hoida. Kui aga ülitundlikkus on juba tekkinud, siis on kindel nõuanne põhjusallergeeniga kontakti vältida. Ülitundlikkuse tase erinevatele allergeenidele võib olla väga erinev - mõnel tekivad haigusnähud ainuüksi sinna ruumi minnes, kus on kass olnud. Teine ei saa olla kassiga pikemalt koos, ei saa teda sülle võtta. Kassiallergeeni on rohkesti pehmel mööblil, vaipadel, riietel, aga ka õhus. Kui olla pidevalt kontaktis allergeeniga, siis ei saa haiguse ägenemisest nii selgesti aru, kuigi allergeenikontakt kahtlemata süvendab allergilist põletikku.
On allergeene, millest ei ole võimalik täielikult vabaneda (tolmulestad) või kokkupuudet vältida (õietolmud), kuid loomaallergia puhul on kindel soovitus loomakontakti vältida.
Kassiallergia eraldi võetuna ei ole eluohtlik, kuid mitmete allergeenide koosmõju, infektsiooni või mingi muu astma ohuteguri lisandumine võib tekitada väga raske astmahoo. Olen üsna veendunud, et lapse ema on märganud lapsel haiguse ägenemist peale kassiga kokku puutumist ja seepärast on tema mure täiesti põhjendatud ja olen temaga ühel meelel.
Sobiva lahenduseni jõudmist soovides,
Kjulge