Kassiallergia 21.02.14 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Mure selline, võtsime emale kassi. Eluaeg on meil peres olnud kassid, sellised kes on viibinud nii õues kui toas. Varem ei ole emal allergiat olnud , ta on viibinud minul külas päevi, mul on ka toakass ja eiole midagi juhtunud. Nüüd võtsime kassi emale ka, aga paar päeva hiljem hakkasid silmad vett jooksma, sügelema punased jne. See on kestnud nädal juba. Arstile veel ei ole pöördunud, aga küsimus selline kas on võimalik , et emal allergia taandub kui kassiga ära harjub või see ei ole võimalik, et ta jääbki allergikus ? Nii kui kass läheduses hakkavad silmad vett jooksma. Kunagi enne ei ole olnud kuigi ta on viibinud kassiga ühes korteris nädalaid nii minu kui õe juures kellel on kassid. Kahju oleks kassist loobuda, üldse ei tahaks, et kas on mingigi võimalus, et allergia möödub ?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Selgust saaks allergoloogiliste testidega so nahatorketestidega või verest IgE antikehade määramisega. Mõnikord on tõepoolest nii, et ülitundlikkus tekib vaid väga tihedal ja pideval kontaktil. Kui tõepoolest on tekkinud emal kassiallergia, siis oleks õige kassikontakti edaspidi vältida ja kassi pidamisest kindlasti loobuda. Aja jooksul probleem reeglina ei kao, tavaliselt süveneb. Erinevatel kassitõugudel on mõnevõrra erinev allergeensus, kuid see on vähem väljendunud kui koeratõugude puhul.
Heade soovidega,
Kjulge