Võimalik allergia? 13.11.14 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Viimasel aastal on tervis erineval kujul muret valmistanud. Algas kõik detsember 2013, tekkisid kätes surinad, kõht ei olnud korras. Perearst tegi erinevaid proove. Dets 2013 vereproovis oli allergianäit veidi üle normi ja borrelioosi näit positiivne,kuid kinnitav test oli negatiivne. Käisin neuroloogil, gastroenteroloogil. Kõik justkui ok. Vahepeal läks ka enesetunne paremaks, kuid siis märtsis hakkas jälle halvem. Läksin omaalgatuslikult infektsionistile. Leiti salmonella 4 plussiga ja mononükleoos. Raviks ainult probiotikumid, antibiootikumiravi salmonella vastu infektsionist mononükleoosi pärast välistas. Proovisin paraneda ja edasi elada, kui mingi hetk jälle enesetunne halvem. Esines ka sellist kummalist südamelöökide tugevnemist(isegi silmaga oli näha lööke), sel hetkel ka kõhus elav tegevus ja üldine nõrkus ja külmavärinad, natuke selline palavikutunne. Perearst tegi uuesti borrelioosianalüüsi, nüüd oli ka kinnitav test positiivne. Seadsin sammud uuesti infektsionistile, tehti seal ka veel proove. Borrelioos oli pos, kuid mingid valguproovid negatiivsed. Seega infektsionist välistas borrelioosi. Pidas pigem ristreaktsiooniks (näiteks mononükleoos ja salmonella). Suvel käisin ka teise infektsionisti juures, ikka näitas värsket borrelioosi, kuid ka tema välistas borrelioosi ja saatis tagasi neuroloogile.
Viimasel ajal on enesetunne parem kuid vahest (ca kuus korra) päevake jälle kehvem. Täna öösel aga oli jälle päris halb, süda tahtis seest karata, kõht väga elav, külmavärinad,nõrkus, palavikutunne. Hommikuks olemine enam-vähem ok.
Mingi aeg massaazis käies massöör küsis, kas mul ei ole allergiaid, et ta naha järgi küll arvaks nii. Ja peale tänast ööd, tunnen, et kõik jälle kordub ja mul ei ole ühtegi vastust, mis võiks halba enesetunnet põhjustada. Kas on võimalik, et minu halbaenesetunnet võib põhjustada näiteks toidutalumatus?
Tsõliaakia proove on perearst teinud, need olid korras.
Ette tänades!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Toidutalumatus võib küll põhjustada ebameeldivat enesetunnet, kuid kirjelduste alusel seda siiski ei arvaks. Kui veres oli tõusnud eosinofiilide hulk, siis see ei ole toidutalumatuse tunnuseks. Minu soovitus on jälgida, kas leiate mingi seose kindlate toitude kasutamise ja enesetunde halvenemise vahel. Kui sellist seost märkate, püüdke neid toite vältida. Püüdke leida ka seost muude tegurite (nt närvipinge) ja enesetunde halvenemise vahel Kui sel moel selgust ei saa, võite paluda perearsti, et ta saadaks Teid allergia uuringutele.
Heade soovidega, Kjulge