Allergia koera karvade suhtes? 11.09.10 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Laps bronhiaal-astmaatik. Varasemalt testid tehtud, et koera karvade suhtes allergiline pole. Suvel võtsime aga koera ja esimesed kuud olime maal, kus kutsikas viibis enamuse ajast õues. Enne kooli tulime tagasi korterisse. Alates sellest ajast on lapsel olnud ka püsivalt nohu. Kas võib tegu olla, et laps on just konkreetselt selle koera karvade suhtes allergiline ja sellest tulenevalt nohu? Kas seda on võimalik testida, kui kaasa võtta oma koera karvad?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Nagu saan aru Teie kirjast, on lapsel diagnoositud astma, sest ta kasutab raviks aastaringselt leukotrieeniretseptori antagonisti Singulairi. Kirjast ei selgu see, kas on selgunud allergia mingi allergeeni suhtes ja kui palju aega on möödas testimisest. Teada on vaid see, et allergiatest on olnud negatiivne koera allergeeni suhtes. Kirjeldate, et püsiv nohu on olnud suhteliselt lühikest aega ja see langeb perioodi kui olete olnud korteris koeraga. Küllalt suure tõenäosusega on nohu põhjuseks korteris elav koer. Varem oli test negatiivne seepärast, et puudus ilmselt tihedam kontakt koeraga. Kui on juba ülitundlikkus mõne allergeeni suhtes (nt kanamuna, tolmulestad, kass, õietolmud), siis on väga suur tõenäosus, et võib tekkida ülitundlikkus lisaks veel mõne allergeeni(de) suhtes. Seejärel küsite ilmselt, kui pikk ja tihe see kontakt koeraga peab olema, et ülitundlikkus tekiks. Sellele ei ole ühest vastust, see võib võtta aega mõni nädal, mõni kuu, vahel ka aastaid. Miks see just nii on, sellel vastust ei ole. Teine oluline aspekt ülitundlikkuse kujunemise ja selle kindlakstegemise juures on see, et mõnikord allergiatest juba näitab ülitundlikkust (nt õietolmude suhtes), kuid kliiniliselt sellel ei ole veel tähtsust st haigussümptomeid konkreetsete taimedega kokkupuutumisel veel ei ole. Mõnikord võtab aega aasta, mõnikord mitu aastat kui tekivad ka haigussümptomid. Samas võib olla ka vastupidi, haigusnähud on juba olemas, kuid testiga ei saa veel seda kindlaks teha - test veel ei reageeri. On olemas mõningane erinevus koeratõugude allergeensuse suhtes, kuid nn kindlalt ohutut/allergiat mittetekitavat koera ei ole olemas. Soovitus on pöörduda oma allergoloogi juurde ja teha uuesti allergiatestid ning nahatestile lisaks võiks uurida ka veres koeraallergeeni vastaste IgE antikehade sisaldust. Mõnikord on verest allergia kindlakstegemine tundlikum meetod. Oma koera karvadest lahuse tegemine ei ole eriti mõttekas, seal on allergeeni kontsentratsioon tõenäoselt liiga vähene ja seega midagi tõestada keeruline. Mõnikord tehakse ka niiviisi uuringuid, kuid mina isiklikult seda meetodit ei praktiseeri. Kui kontakt koeraga on vaid õues, on tunduvalt väiksem tõenäosus,et ta tekitab tema suhtes allergilisele ini mesele probleeme. Seetõttu ei tarvitsenud lapsel nohu olla ajal kui olite koos koeraga suvel maakodus. Allergoloogid on lemmiklooma võtmise suhtes üldiselt seda meelt, et kui juba on ülitundlikkus mõne õhuga leviva allergeeni suhtes, oleks parem lemmiklooma mitte võtta. Väga täpselt ei saa ennustada, kas ülitundlikkus tekib. Kindel on aga see, et juba peres olevast lemmikloomast on VÄGA RASKE loobuda!
Parimate soovidega,
kaja Julge