Astma 4-aastasel lapsel 07.04.10 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 4-aastasel tütrel oli kuu aega tagasi seoses viirusinfektsiooniga selline hoog, kus ta ei saanud hingata ja vajas ka haiglaravi. Täna käisime allergoloogi juures, tal tuvastati tolmulesta allergia ja pandi diagnoosiks astma. Kirjutati rohtu Floxotide inhaler 100 mikrogrammi kaks korda päevas. Siit ka mure - kui muud astma sümptomid puuduvad ja laps hingab pärast seda normaalselt, ei ole ka öist köha, vilinal hingamist jne. Järelikult, kui tal ka on astma, siis väga kerge. Kas sel juhul on õigustatud kohe hormoonravi? Internetis on kirjas, et kerge astma puhul on lastele närimistabletid või siirup. Kas see rohi pisut liig ei ole?
Ettetänades P.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Astma võib avalduda väga erineval kujul ja erinevas raskusastmes ning lähtuvalt sellest tehakse ka ravimi valik. Allergilise astma vallandajaks võib olla lisaks allergeenikontaktile viirusinfektsioon, füüsiline koormus, tugev emotsioon, õhusaastus. Allergilise astmaga lapsel, kelle astmahoog on vajanud haiglaravi, on kõige sobivam ravi alustada inhaleeritava hormooniga sõltumata sellest, mis astmahoo vallandas. See ei tähenda aga seda, et tulevikus ei võiks kasutada antileukotrieenravi. Astma diagnoosiga lapsed käivad lastearst-allergoloogi konsultatsioonil tavaliselt 1-2 x aastas, esialgu veel sagedamini. Tõenäoselt kutsuti ka Teie laps juba mõne kuu pärast kontrollile, et anda hinnang senise ravi mõjule ja teha siis raviplaan edaspidiseks.