Tüsistused pärast pindluu murdu 03.07.21 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu tütar (9) kukkus 02.05.2021 tooli pealt maha. Käisime traumapunktis, kus tehti röntgeni pilti, luumurdu ei tuvastatud ja diagnoositi hüppeliigese venitust. Seejärel lükati teda 07.05.2021 bussi sisenemisel, mille tagajärjel kukkus ta taas sama jala peale. Kuna lapsel valu suurenes ja turse jalal läks suuremaks, siis pöördusime taas traumapunkti, kuid seal loobuti korduspildi tegemisest ja öeldi, et venitusest paranemine võtabki rohkem aega.
Kuna ka praeguseks ajaks ei ole valu kadunud ja turse kadunud, siis pöördusin lapsega tasuliselt ortopeedi juurde, kus tehti uus röntgeni pilt ja tuvastati, et lapsel jäi omal ajal diagnoosimata pindluumurd, mis on tänaseks juba kokku kasvanud, kuid moodustus palju liigset luukudet ja ortopeed nägi ka sünostoosi. Sealt suunati meid tagasi lastehaigla traumapunkti.
Traumapunkti ortopeed-traumatoloog ütles, et sünostoosi tema ei näe ja see liigne luukude peaks ise ajaga ära kaduma. Ütles, et suve lõpus peaks uuesti kontrolli tulema. Mingit ravi ei määratud.
Laps käib praegu ortoosiga, lonkab ja turses kont on puudutamisel väga valus.
Sooviks küsida nõu, kas sellises olukorras ei pea tõesti mingit ravi (peale ortoosi kandmist) teostama ja kas võib olla on mõttekas määrida seda kohta mingisuguse salviga/kreemiga või anda lapsele näiteks mingisuguseid vitamiine (Ca/Mg)?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Tegemist ortopeedilise probleemiga, milles üldkirurgina end eksperdiks ei pea.
Määrimine ja vitamiinide andmine olulist rolli sellise vigastuse paranemisel ei oma. Luumurd paraneb alati kallusega - luu vohamisega murru ümber - seega tegu normaalse reaktsiooniga.