Sääreluu murd. 13.03.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere, ma kukkusin ja murdsin parema jala mõlemad sääreluud. Väiksem luu oli kahest kohast katki, Tartus tehti mulle operatsioon ja pandi kaks plaati, mõlemale jalaluule. Olin haiglas 6 päeva ja siis saadeti koju. Reedel s.o 11 märts võeti haavast niidid välja. Mul oleks mõned küsimused jala paranemise kohta. Nüüd on kaks nädalat möödas ja jalg on ikka veel paistes, kui kaua paistetus kesta võib? Kas ma võin karkudega käia ja jalga põlvest liigutada, kui jalg on paistes. Ma olen üliõpilane ja tahaksin kooli loengutele minna, aga kas see võib jalale halvasti mõjuda. Arst haiglas ei andnud mulle jala paranemise kohta infot. 13 aprill tehakse jalast uus pilt , siis võib ehk jalga toetama hakata. Kui kaua paranemine aega võib võtta, et ma käima saan hakata? Või pean käima toega nii kaua, kui 1,5-2 aasta pärast plaadid jalast välja võetakse. Õde haiglas arvas, et kahe aasta pärast võetakse plaadid jalast välja. Murelik Heli.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kõik need küsimused peaksite esitama Teid opereerinud ortopeedile - erinevate luumurdude korral on paranemisajad erinevad. Paistetud võib kesta kaunis pikka aega, isegi veel siis, kui lubatakse juba ilma karkudeta käija. Kindlasti ei pea Te toega käima 1,5 aastat, arvestama peaksite 8-10 nädalaga. Jala liigutamine põlvest on igal juhul vajalik.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Üldkirurgia

Kodar ja küünarluu otsete murd

Pildid.

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Vajalik pöörduda ortopeedile, hea kui oleks käekirurgiale spetsialiseerunud. Selliseid on Põhja Eesti Regionaalhaiglas ja Tartu Ülikooli Kliinikumis

Loe edasi

Kodar ja küünarluu otsete murd

Saadan pildid peale röntgenit.

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Pildi järgi võiks jääda ka nii. Soovitan ikkagi konsulteerida ortopeediga, kõige parem kui käekirurgiale spetsialiseerunud spetsialistile. Sellised on olemas PERH-is ja TÜK-s.

Loe edasi

Varbaluu murd !

Selline küsimus, et mul on väikse varba luumurd, ja tahaksin teada kas murruga võib saunas käia või mitte.

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Varbaluu murruga võib saunas käia kui ei ole haava ja kui traumast on möödas 2-3 päeva.

Loe edasi

Plaadi eemaldamine jalast raseduse ajal

Tere!

Mul oli sääre-ja pindluumurd, sääreluu on plaadiga paigatud ja pindluus mingi kruvi. Septembris peaks see ära võetama. Mind huvitab eelkõige, mismoodi seda eemaldatakse - kas üldnarkoosi ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Saab teha nii ja naa, kuidas kirug ja Teie kokku lepite. Ei näe aga põhjust, miks seda peaks raseduse ajal tegema - võib vabalt edasi lükata kui olete sünnitanud.

Loe edasi

Lülisamba 12-nda lüli murd

Kui 82 aastasel eakal naisel on lülisamba lüli murd,kas siis inimene on ise suuteline kõndima,istuma bussis 4 tund ja sõitma laevaga ka 4 tundi?

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Kõik oleneb sellest, kui kaua on murrust möödas ja kuidas luufragmendid teieneteise suhtes paiknevad. Kui pt. saab istuda, siis ei tohiks ka bussis ja laevas istumine midagi halba teha.

Loe edasi

Kodarluu murd

Mul kodarluu ülaotsa kinnine murd, aga kipsi ei saa panna, sest nahapinnal on vigastused, mis vajavad puhastamist ja sidumist. Kui palju tuleks kätt fikseerida? Kas piisab rätikust?

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Luumurru paranemiseks on parim, kui luufragmendid on teieneteise suhtes täiest fikseeritud. Kui seda pole võimalik kipsiga lahendada tuleb leida teisi vahendeid - ortoos, eemaldatav lahas. jne. Kui ei ...

Loe edasi

Varbaluu murd

Tere. Millised on varbaluu murru tunnused??

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Valu,mis suureneb katsumisel ja liigutamisl, turse, verevalum. Ainult nende tunnuste alusel siiski murdu diagnoosida ei saa, tuleb teha ka rö-ülesvõte.

Loe edasi

Rangluu murd

Tere
Mul on selline küsimus. Et mul oli rangluu murd ja seoti traumapunktis ilusti kinni. Aga nüüd on sidemed veninud ja ebamugavad. Ja kaenlaalune padi seoses sügamisega on nihkunud. Et küsimus ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Soovitaksin pöörduda uueks sidumiseks samasse kohta, kus side tehti.

Loe edasi

Sääreluu murd

Tere.
Selline küsimus, et käisin nädal aega tagasi operatsioonil sääreluuga, kus pandi sisse nael ja nüüd olen kodusel ravil ja teen kõike seda, mida arst mul käskis teha. Aga asi selles, et kui ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

See, et püsti asendis hakkab jalg valutama on trauma järgselt loomulik. Aja jooksul peaksid vaevused vähenema.

Loe edasi

Paistes ja punane jalg

Tere, mul oli sääreluu operatsioon 3 nädalat tagasi. Sinna on paigutatud ka metallist osa. Haav on kinni kasvanud. Muret tekitab jala kerge paistetus ja punaseks muutumine, kui karkudega käima hakkan. ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Kerge turse ja punetus 3 nädalat peale operatsiooni on ootuspärane. Temperatuuri selle aja peale enam esineda ei tohiks. Turse vastu soovitaksin tugisukka.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: