Probleem põlveliigesega 11.08.21 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,mul on mure põlveliigesega.
2013 aastal eelnev trauma sääreluu ülemise otsa murd liigese lähedalt.
Paranemine läks probleemideta,hiljem lasin metallplaadid eemaldada ja kõik tundus justkui korras.
Esimest korda hakkas põlv valutama umbes aasta tagasi.
Tegelen aktiivselt spordiga ja teen erinevaid asju.(mäesuusatamine/lumelauasõit/jalgratas/rulluisutamine)
Peale treeninuid on valud intensiivsed ning viimasel ajal on hakanud valutama igapäevaselt ka lihtsalt niisama kodus toimetades,pikali olles ja ka öösel.
Valu on talutav aga häirib piisavalt
kohati nagu lõikav ja võtab jala korraks tuimaks.
MRT uuringul avastati kõhrekahjustused reieluu trohlea mediaalsel fasseti,ja patella lateraalsel fassetil vähene kõhrepinna ebatasasus.
Sääreluu sisse on jäänud kanalid metallplaadi kruvidest. põletikku ja vett põlves ei ole.sidemed ja menisk on terved.
Arst ütles et mu põlv sai tõenäoliselt viga sääreluu murru tagajärjel ja määras mulle uuesti glükosamiini.
Olen seda eelnevalt juba võtnud pikalt,kuid abi pole olnud.
Diagnoosi mulle ei pandud,kuid enda hangitud info põhjal tundub,et tegemist traumajärgse artroosiga.
Valuvaigisti tablette ei taha koguaeg võtta.
Kas sellisel puhul on mõistlik põlve süsti küsida? Sain arsti jutust aru,et seda eriti kergekäeliselt ei tehta.
Kas peaksin treeningutes midagi vähemaks võtma või on minu tegevuses midagi sellist mida sellise jalaga üldse teha ei tohiks?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Tegu ortopeedilise probleemiga. Mina üldkirurg ja selles küsimuses end eksperdiks ei pea.
Traumajärgne artroos on sellise asja nimi nagu õigesti mainite. Suured koormused selliste muutuste korral ei tule kasuks, kuid liigutamine ilma koormuseta küll. Glükosamiini tarvitamine tuleb kasuks. Liigesesisene süst võtab teatud ajaks vaevusi vähemaks, kuid sellel on ka omad ohud. Tulevikus võite vajada ka liigese proteseerimist.