Sääreluu murd vist valesti kokku kasvanud 28.05.20 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

10.01.2020 kell 17:00-18:00 murdus sääreluu alumises 1/3. Kiirabi viis mustamäe haiglasse, kus esialgu pandi ajutine kips. Vaatasin, et jalg sai väljapoole viltu. Enne päris operatsiooni tuli kirurg minu juurde ja vaatas jalga. Ütlesin, et viltu tundub olevat. Ta ütles, et see on normaalne, lihased hoiavad ise su jalga. Päris operatsioon tehti 11.01.2020 kell 12.00-13.00. Jalg lõigati lahti, jalga paigaldati plaat ja pandi kips peale. Peale teist oppi vaatasin , et jalg ei olnud enam nii viltu, aga viltu ikkagi, arvasin, et ju siis peab sedasi olema. Tehti röntgen ja lasti koju. Kaks nädalat oli kips, mida vahepeal ära võeti et haava ümber sidet vahetada. Kodus olles otsisisn aktiivslt endale Rootsi tööd. Õnnestuski sedasi, et sain enne suurt koroona hullust töölepingu allkirjastatud. 30.03.2020 kolisin Rootsi. Käisin 2 nädalat tööl karkudega, laua taga sai juba ju istuda. Käisin karkudel kokku 13 nädalat (kuni 10.04.2020). Kui karkudest loobusin, siis avastasin, et jalg on all viltu. Arvasin, et see on sellest, et nii oli mul mugavam liikuda (jalalaba liigutamine tegi ju valu, mida vähem hüppeliiges liikuma peab seda vähem valu- jalg küljepeal on siis ei pea jalaba üldse liigutama). Praegu olen kõndinud juba 7 nädalat karkudeta. Koroona tõttu lükati vastuvõtt edasi. Edasi lükatud ajal ma Eestisse ei läind, sest oleks karantiini kinni jäänud. Eile helistas kirurg. Ütles, et peaksin ühe röntgeni ikkagi veel tegema. Täna pöörasin jalalabasid ja oma katsetus näitas, et haige jalg pöördub väljapoole tsipa rohkem kui terve jalg. Haige jalg pöördub sisse poole tunduvalt vähem kui terve jalg. Kõndides on kuidagi ebaloomulik hoida haige jalalaba normaalselt tahab ikka väljapoole minna. Elan ja töötan Rootsis. Olen Rootsi sisse kirjutatud ja rootsi haigekassa on ka olemas.
Küsimused:
Kas see on võimalik, et plaadiga kokku pandud luu saab valesti kokku kasvada?
Kui tehakse röntgen ja selgub, et jalg ongi valesti kokku kasvanud, kas siis on vahet millal tehakse uus op? (Oleks hea meelega juunis, juulis veel ilma karkudeta.)
Kas ma võiks oma murega Rootsi arstide poole pöörduda? (Oleks parema meelega Rootsi haiguslehel, ei soovi oma kodumaad koormata)

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kindlasti võite pöörduda Rootsis ortopeedi poole. Ei usu, et Rootsi ja Eesti arstide ravipõhimõtted oluliselt erineksid. Kas luumurd on kokku kasvanud õigesti või valesti, saab otsustada vaid rö-pildi alusel. Peale luumurru fikseerimist plaadiga on võimalik fragmentide nihkumine - valesti kokkukasvamine, põhjuseks liiga varajane koormamine. Üldjuhul on vajadusel korrigeeriva operatsiooni tegemine mida varem, seda parem.