Milline oleks edasine ravi/ tegevused? 22.07.21 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Põhidiagnoos: Kongestiivne südamepudulikkus.
Põhihaiguse tüsistus: äge kopsuturse, äge pulmonaalödeem
Kaasuv haigus: krooniline verekaotusjärgne teisene rauavaegusaneemia, täpsustamata hüpotüreoos, mitraalklapi mittereumaatiline puudulikkus, kodade virvendus ja laperdus persistentne, CHA2DS2-VASc 4, HASBLED 4, muu krooniline neeruinsufitsents, astsiit.

Hingamisraskused olnud mitu kuud, nüüd süvenenud, südametöö ebaregulaarne.

Lisaks tekkinud kaebused: alajäsemete valulikkus ja jahedus, kopsudes bilateraalne vesikulaarne hingamiskahin. Kõhu külje peal ülaosas perkutaanselt tümpaania, all astsiit. Sääred palpatoorselt jahedad, parema hüppeliigese liikuvus piiratud, sääre eesmisele osale tekkimis villid, mõlematel säärtel troofilised naha muutused, bilat. säärelihased palpatsioonil valulikud, varbaid saab liigutada, tundlikkus häiritud, pulsid kubemes bilat paleeritavad, distaalsemal ei tunne.
Alajäsemete isheemia, amneesi pikkus ligikaudu 3 nädalat.

Raske seisundi tõttu kirurgiline ravi raskendatud/välistatud. Millised on sellisel juhul võimalused jala trombi ravimisel? Parema jala olukord tõsisem, kahtlus jala arteri tromboseerumisele. Apiksabaan lõpetatud, kuna kapselendoskoopilisel uuringul ilmestusid peensoole sinas angiodüsplaasiad, mis anemiseerumise põhjuseks.

KÜSIMUSED:
Kas esiteks tuleks trombi asukoht määratleda? Mil viisil seda tehakse, kas UH või KT?
Medikamentoossed ravi võimalused olemas?
Cava filtri seadistamine variant oleks vähem invasiivne, kui trombektoomia ja võiks eeldada, et antud patsiendile sobiv(kuna astsiididreeni paigalduse ja dreneerimist näiteks edukas ja olukord ei halvenenud)?

Kui üldseisundist lähtuvalt hinnata kõik operatsioonid ohtlikuks ja need välistada, kas gangreeni vältimiseks/tekkimise aeglustamiseks oleks medikamentoosne ravi siiski vajalik/võimalik?

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Kokkuvõte, mida näen, on ühest väga haigest inimesest ning eelkõige on jalakaebused väljenduseks sellele väga raskele üldseisundile. Kui patsiendi põhihaigused on võimalik saada mingil määral kontrolli alla, võiks konservatiivsest ravist olla efekti. Kuid inimene on nii palju muud, kui ainult jalg, süda, kopsud või maks - kõik koos peavad probleemideta funktsioneerima, et oleks mingi elukvaiteet. Antud juhul veresoontekirurgist abi ei ole.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg