Paistes jalad 08.07.21 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

Probleemiks on pikemalt paistes olnud pahkluud. Rohkem on paistes vasak jalg. Jalad on paistes olnud juba umbes 3a. Olen ka nefroloogil jälgimisel, kuna uriinianalüüsis on valk. Olen korduvalt paistes jalgadega pöördunud perearstile. Perearstilt sain saatekirja ultrahelisse. Kopeerin siia ultraheli vastuse: Mõlema jala süvaveenid (VFC, VFS, VP ja sääreveenid) hinnatavas ulatuses vabalt komprimeeritavad, distaalse kompressiooni katsel verega täituvad - ägeda tromboosi tunnusteta. Veenipuudulikkus on kliiniline diagnoos, vajadusel veresoonte kirurgi konsultatsioon.
PA vastus on lihtsalt, et kanda tugisukkasi ja paistetus on minu jalgade eripära ning seos menstruaaltsükliga. Paistetuse ägenedes soovitab proovida diureetikumiravi.

Ei istu liiga pikalt, ei seisa liiga pikalt. Olen järginud soovitusi. Sooviksingi veel teada, kas selline toimimine ja vastused PA poolt on asjakohane või peaksin saama veresoontekirurgile saatekirja?
Mure on suur ja sooviksin probleemile lõpuks lahendust.

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Arvan, et perearst teeb õigesti, kui tursesündroomiga inimest veresoontekirurgi juurde ei saada - veresoontekirurgist ei ole jalgade paistetuse korral abi.
Ka minu soovitus oleks võidelda füüsiliselt turse tekkimise vastu - kasutada regulaarselt kompressioonravi (kuna pindmise veenisüsteemi puudulikkust kuskil kirjas ei ole, piisaks ka põlvikust).
Kui antud vanuses on uriinianalüüs segamini ja nefroloogi juures juba jälgimisel, siis pole võimatu, et põhjus ongi neerufunktsiooni languses.
Mis puutub "lõpliku lahenduse" saamisesse - olen selle suhtes pessimistlik. Vähemalt 50% tursetest jäävad ikkagi teadmata põhjuse lahtrisse ning abi ongi ainult kas kompressioonravist üksi või koos lümfiteraapiaga.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg