Veenilaiendite operatsiooni järgselt 11.04.21 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere
Minul oli veenilaiendite operatsioon kuus päeva tagasi. Opp oli kohaliku tuimestusega ning eemaldati ühe jala sääre pealt veenilaiendid.
Kõik läks kenasti kuigi ühe veeni välja tõmbamine oli väga valus ja tundus nagu tõmmati see lihasest.

Esimesed 3 päeva kandsin 24h kompresioon põlvikud ja siis vahetasin need sukkade vastu (kuna sinikad tulid üle põlve ja oli minimaalne paistetus ülevalpool põlve.
Nüüd olen olnud päeval sukkadega ja ööseks olen ära võtnud.
Iga päev olen liikunud ca 3 km (jalutuskäigud ja liikumine toas). Ei mingit kiiret liikumist ega treeningut.
Jalg ei ole paistes. See üks koht kust oli veeni tõmbamine valus on natukene rohkem valulik ning vahel tekib sinna selline tugev hetkeline tõmbav valu (nt autosse istudes, voodist üles tõustes).
Joon päeva jooksul palju rohkem vett ja söön ka korralikult.

Minu küsimus on, et kas praegu veel võib tekkida tromboos? (Viimasel päeval ja ööl on paar korda köhatama ajanud).

Mida ma veel saaksin teha, et võimalike tüsistusi vältida või kas üldse on põhjust muretsemiseks? Kas see valulik koht on normaalne ning mis aja pärast valu peaks kaduma?
Sinikad on tekkinud ka sidumiskohast hüppeliigese poole (kus ei olnud lõikehaava). Kas see Ok?

Hemoglobiin on mul pigem kõrge (141) ja viimases vereproovis oli trombotsuutide arv 333.

Aeg ajalt käib opereeritud jalast ka selline surin läbi (üle terve jala ja siis kaob) ning on erinevaid muid torkeid ja pinge olekuid, aga need minimaalsed ja mitte tugevad.

Kas muretsen üleliia?

Aitäh!

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Ma arvan, et need on küsimused, mida peaks saama arutada oma kirurgiga juba enne operatsiooni.
Oma patsientidele siin lugemiseks soovitan rahuneda ning mitte nii palju tromboosist mõelda. Iga invasiivne manipulatsioon tõstab tromboosiriski vahetus perioodis, kuid kindlasti on alati patsiendi jaoks selge, miks ühte või teist protseduuri/operatsiooni oli vaja teha ning kasu kaalub riski üle.
Sinikad pärast veenilaiendite operatsiooni on normaalne nähe ning ei ole mingit mõtet mõõta, kas sinikas on 1 cm või 10 cm suur. Oluline, et pärast kõik ilusti ära paraneb.
Minu soovitus healoomuliste ja kosmeetiliste haigustega operatsiooni käimiseks - ärge laske ennast opereerida nii, et te ei tea, kuidas oma kirurgi käest vajadusel lisainfot saada. Eriti hästi tean seda veenilaiendite operatsiooni kohta - pole olemas kiiresti operatsiooni vajavat veenilaiendit, mis ei võimaldaks enne täiendavatele küsimustele vastuseid saada.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg