Lõhkenud veresoon? 26.08.18 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere,
Leidsin hommikul oma jalalt suure verevalumi, mis valus ei ole. Jalga ära löönud ei ole, aga ehk pingutasin õhtul aias tööd tehes kükitades. Mul on viimase kolmveerand aasta jooksul jalgadega probleeme, raskustunne jalgades, ka valu lihastes, seismine ja istumine on vaevarikas - 30 min istumist või seismist ühe koha peal paneb pea valutama ja teeb uimaseks. Teise jala peal on ka kaks veenikomu. Ülekaalu ei ole (172 cm/63 kg), aga on istuv töö, kuid püüan siiski istuda jalad ülestõstetult. Jalutamine teeb enesetunde paremaks. Olen käinud ka veresoontekirurgi vastuvõtul, peale sukkade ei ole muud soovitatud (kannatan vaid 18-21 tugevusega sukki, tugevamatega tekib raskustunne hingamisel). Ise olen võtnud apteekri soovitusel mõned kuud Venorutoni ja nüüd viimase kuu asendasin selle Troxevasiniga. Muid ravimeid, verevedeldajaid ei tarvita. Ootan doppleruuringut, mis on kahe nädala pärast. Kas peaksin selle verevalumi pärast midagi varem ette võtma?

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Inimestel, kellel tekivad kergelt jäsemetel hematoomid ja on nii tekkinud aastakümneid, ei ole reeglina tegemist mõne keerulise haigusega. Eriti, kui konkreetsel inimesel on ka veenilaiendid. Siis ongi nii, et veenisein on pindmises süsteemis nõrgem ning kergemalt läheb katki. Nagu ikka veresoone katki minekul - natuke verd jookseb naha alla ning tekib hematoom ehk sinikas.

Hoopis teine lugu on siis, kui inimesel, kellel varem seda probleemi ei ole olnud, tekib lühikese aja jooksul lihtsalt niisama, ilma igasuguse olmetraumata hulgaliselt, üle keha sinikaid - siis on küll õigustatud vähemalt perearsti poole pöördumine.

Meeldetuletuseks - kirurg saab vaid korrigeerida nähtavat veenilaiendit (kosmeetiline eesmärk), ükski hematoom sellest harvem tekkima ei hakka.

Veronika Palmiste