soovin teada vaktsineerimise kohta 26.10.21 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

soovin teada, kui ohutu on mulle covid 19 vaktsineerimine. enda teada on mul kroonistest haigustest kopsupõletikud, mida olen põdenud umbes 40 korda elus. kopsus püsivaid kahjustusi ei ole tekkinud ja mingid püsivat diagnoosi ei ole mulle pandud. lisaks on mul kõrgvererõhutõbi ja seoses sellega on muutused südamelihases juba üle 30 aasta. diagnoosiks ongi kõrgvererõhutõbi ilma kognestiivse südamepuudulikkuseta. rohkem haiguseid enda teada ei ole. kirjutan kohe et olen paanik-ärevik ja ravimifoobik. Seega ütleb minu perearst, et tema mulle vaktsiini tavatingimustes ei teeks, vaid selleks peaksin minema päevaks haiglasse, kus mind jälgitakse ööpäev peale vaktsineerimist. AGA ma ei kujuta ette, et ma praegu lähen vaktsineerimiseks haiglasse, kus on ilma minutagi palju inimesi, kellega peab tegelema. Minu arvates on mul suur tõenäosus saada koroona just haiglas olemise ajal. Olen seni sellest haigusest pöösenud, kuigi minu pere (lähisugulased) on selle haiguse läbi põdenud. nende vaktsineerimisest oli möödas kaks kuud, kui nii täiskasvanud kui väikesed lapsed , jäid haigeks. nendel on nüüd nii läbipõdemine kui vaktsineeritus. Mina elan üksi, tööl istun üksi, töötan mõned tunnid päevas kolmel päeval nädalas. muul ajal olen suhteliselt kodune-tubane. kasutan korrektselt maski, kätepesu, distantsi hoidmist. ei käi suure hulga inimestega kohtades. Ravimid on peal. Need on ainukesed, mida ma üldse tarvitan. Ühtegi teist ei julge ravimifoobia tõttu tarbida, sest alati on olnud kümnetest ravimitest väga tugevad allergiad. Mitte lihtne sügelemine, vaid kohe hingest kinni ja tursed ja lööbed. Päris mitu arsti üle Eesti on mulle haigusloosse kirjutanud, et esinevad paradoksaalsed reaktsioonid ravimitele.Paljud arstid on loobunud mulle ravimite kirjutamisest, sest kui nad näevad, et kõigiga esinevad kiired ja võimatud kõrvaltoimed, siis nad on otsutanud, et pigem paraneb ka ilma ravimita. Ja nii ongi olnud. Viimased kaks kopsupõletikku, viimane 2021 suvel, möödus kahe kuuga ise. Minust mitteolenevatel põhjustel jäi mul ravi õigeaegselt saamata ja lõpuks arst otsustas, et ju siis enam ei ravigi. Igaks juhuks olen teinud ka antikehade testi, mis on näidanud, et antikehasid mul ei olnud. Ei ole selle viirusega kahe aasta jooksul kokku puutunud. Tänu ülaltoodule olen rohkem kui 20 aastat praktiliselt ravimiteta. Nulltolerants. Viimasel poolaastal võtan ainult paanika vastu vastavat ravimit ja viimasel viiel aastal väga väikese doosi vererõhu korrashoidmiseks ravimit. Natuke tugevam doos tekitab kõrvaltoime, mida perearst ütles, et pigem kannatada mõningast vererõhu tõusu kui neid kõrvaltoimeid. Ma ei ole vaktsiini vastane, kuid mul on väga suur hirm vaktsineerimise ees. Seda enam et perearst ei tahtnud kuuldagi et ma võiksin vaktsineerida ennast sellega, mida tehakse ainult üks doos. Tema jutu järgi ei oleks sellest üldse kasu. Soovitage mulle, mida ma peaksin antud olukorras tegema? ja kohe kindlasti ei lepi ma lühikese konkreetse vastusega, et vaktsineerimine on vajalik. mulle oleks vaja põhjalikumat vastust. aitäh ja vabandan, et olen selline nagu olen.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret. Jah, Teil on nõrgad kopsud ja palju muid tõbesid-probleeme, mistõttu oleks Covid vaktsineerimine ülivajalik. Mina võtaksin rahumeeli vaktsineerimise ette, oleme teinud teist 10 x haigematele inimestele hooldekodudes, vanemaealistele. Paneksin valmis vahendid esmaabiks, need peavad olema nii ehk naa olemas, teeksin süsti ja jälgiksin Teid 30 min kabinetis. Kui tekivad ohtlikud nähud, siis kiirabiga haiglasse. Nende tõenäosus on aga väike. Ühedoosiline, Jansseni vaktsiin on tõestatud toimega, mida on tehtud miljonitele. Isiklikult teeksin sellega I süsti ja VI kuu pärast tõhustusdoos. Päris kindlasti ei tule praegu kõne allagi Teie saatmine haiglasse vaktsineerimiseks.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi