EKSPERT SELGITAB: kust saab kiiret abi põletikulise soolehaiguse ägenemise korral?

EKSPERT SELGITAB: kust saab kiiret abi põletikulise soolehaiguse ägenemise korral?

Põletikuliste soolehaiguste puhul räägime kahest haigusest, haavandilisest koliidist ja Crohni tõvest. Need on kroonilised ägenemistega kulgevad seedetrakti haigused, mida ei õnnestu kahjuks välja ravida, kuid mida püütakse ravimitega kontrolli all hoida, et diagnoos võimalikult vähe patsiendi elukvaliteeti mõjutaks. 
Confido põletikulise soolehaiguse õde Alina Ogorodnikova selgitab, mida haigus endast kujutab ning kuidas saada Confidos kiiret abi ägenemise korral. 

Mis on põletikuline soolehaigus (inflammatory bowel disease, IBD) ja miks see tekib?
Termini IBD alla kuuluvad kaks haigust, Crohni tõbi ja haavandiline koliit. Tavaliselt diagnoositakse haiguseid noores täiskasvanueas, kuigi viimasel ajal räägitakse rohkem ka haigestumise kasvust 50–80 eluaasta vahel. Tegemist on eluaegsete krooniliste haigustega, mida välja ravida praegu küll ei osata, kuid raviga saab tunduvalt parandada elukvaliteeti ning pikendada kaebustevabu perioode. 
Mõlemad haigused kulgevad ägenemiste ja remissioonidega. 
IBD täpsed tekkepõhjused ei ole teada, kuid ilmselt on oma roll nii immuunsüsteemil, keskkonnateguritel (suitsetamine, toitumine, infektsioonid, kaasuvad haigused) kui ka geneetikal. 

Mida teha, kui patsient kahtlustab endal põletikulist soolehaigust? 
Kõigepealt tuleks pöörduda perearsti poole. Perearsti juures võetakse vere- ja väljaheiteanalüüsid. Esimesena välistatakse seedetrakti infektsioonide olemasolu ning kontrollitakse kalprotektiini taset väljaheites. Kalprotektiini taseme tõus võib viidata põletikulise soolehaiguse esinemisele. 
Lisaks kontrollitakse rauavaegusaneemia väljalülitamiseks hemoglobiini ja raua taset. 
Vajadusel teeb perearst e-konsultatsiooni saatekirja gastroenteroloogi vastuvõtule ja võib juba eelnevalt suunata patsiendi endoskoopilistele uuringutele (gastroskoopia, koloskoopia, sigmoidoskoopia). 

Mis vahe on haavandilisel koliidil ja Crohni tõvel?
Haavandiline koliit on alati ainult jämesoole põletikuline protsess, Crohni tõbi võib esineda kõikjal seedetraktis, suust pärakuni.

Millised sümptomid võivad IBD korral esineda?
Väljendunud kõhulahtisus vere ja limaga, öine kõhulahtisus, krambitaolised kõhuvalud, väsimus, kaalulangus ja isutus, aneemia, liigesevalu, haavandid suu limaskestal, palavik.
Samas, osadel haigetel võivad kaebused ka ägenemisfaasis olla suhteliselt tagasihoidlikud. 
Remissioonis patsientide enesetunne on tavaliselt hea.

Kas IBD on ravitav? Milline on haiguse kulg? Kas IBD on eluohtlik? 
Põletikulised soolehaigused ei ole väljaravitavad, aga neid saab kontrolli all hoida, nii et inimene tunneks ennast hästi ja haigus mõjutaks elukvaliteeti võimalikult vähe.
Crohni tõbi ja haavandiline koliit võivad kulgeda erinevatel inimestel väga erinevalt. Sümptomid sõltuvad haiguse raskusastmest ning seedetrakti haaratuse astmest. Kõige tähtsam on võtta arsti poolt määratud ravimit ning ägenemisel võtta kohe ühendust põletikulise soolehaiguse õega. Ägenemine võib tekkida väga ootamatult ja olla raske kuluga: rohkem kui 20 verega istekorda ööpäevas, kõhuvalu, tahhükardia, vedelikukaotus ja palavik. Eriti rasketel juhtudel võib olla vajalik hospitaliseerimine. 
Põletikulise soolehaigusega patsientidel on soolevähi tekkerisk suurem kui tavapopulatsioonis. IBD kestus ja haiguse ulatus on siinjuures olulised faktorid. 

Kuidas ja mis murega põletikulise soolehaiguse õe vastuvõtule pöörduda?
Esmase diagnoosi saanud patsiendid suunab soolehaiguse õe vastuvõtule Confido gastroenteroloog ja vastuvõtul räägime IBD-st üldiselt, ravist, elustiilist jne. Juba diagnoositud põletikulise soolehaiguse diagnoosiga patsiendid saavad iseseisvalt IBD-õega ühendust võtta ägenemise korral, uute sümptomite tekke korral, retsepti pikendamiseks – muresid on palju ja me püüame neid lahendada. Kõige tähtsam on, et inimene tunneks, et tal on alati võimalik meie poole pöörduda ja et me oleme talle abiks ning toeks. Arstil on palju erinevate haigustega patsiente ja tavaliselt pole arstil kahjuks piisavalt aega, aga soolehaiguse õde on just see spetsialist, kes tegeleb ainult põletikuliste soolehaigustega ning kellega saab patsient vajadusel kiiresti ühendust võtta.

Kuidas Confido patsiendid põletikulise soolehaiguse õega kontakti saavad?
Alates 12. septembrist nõustab põletikulise soolehaiguse (IBD) õde haavandilise koliidi ja Crohni tõvega patsiente Confidos nii kohapeal kui telefoni teel. Teenus on mõeldud ainult neile, kellel on juba diagnoositud põletikuline soolehaigus. Õe poole võib pöörduda haiguse ägenemisel, küsimustega ravi ja haiguse olemuse kohta ning retsepti uuendamise sooviga.
Confido Meditsiinikeskuses kohapeal saab vastuvõtule tulla esmaspäeviti kell 10.30–12.30. Vajalik on eelnev broneering. Ilma eelbroneeringuta saab vastuvõtt toimuda ka telefoni teel esmaspäeviti ajavahemikus 8.30–10.30 ja neljapäeviti kell 8.30–12.30. Lugege vastuvõtu kohta lähemalt SIIT.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada