Kevadine supertaim karulauk puhastab verd ja soolestikku

Kevadine supertaim karulauk puhastab verd ja soolestikku Karulauk ja kasvataja Katrin Luke Karepa Ravimtaimetalus.
Allikas: Eero Vabamägi/Postimees

Karulauk kasvab koduaias hästi, kui luua sellele samasugused kasvutingimused nagu looduses: kevadel palju niiskust, suvel rohu sees ning talvel puulehed huumuseks ja kaitseks kuivamise eest.    

«Istikuid müüakse laatadel ja ka aianduspoodides, ka meie müüme,» juhendab Karepa ravimtaimeaia perenaine fütoterapeut Katrin Luke Postimehes. «Seemneid saab osta poest. Need tuleks sügisel või juba juuli lõpus mulda panna, kuid mitte liiga sügavale. Minul poeseemnetega pole õnnestunud, aga ehk on nüüd paremad ja üritan jälle katsetada.»

Juulis on seemned valminud ja levivad inimese abil, kui sel kohal niita või lihtsalt sealt läbi käia. Sel ajal on karulaugu lehed juba kuivanud ja näha teda enam pole.

«Kui istutad karulaugu kalda peale, kannab vihm ja sulavesi seemneid edasi allapoole ning kallas saab mõne aastaga karulauku täis,» nimetab Luke hea nipi. «Eesaias olen paar korda ka trimmeriga suvel heki ääres suristanud ja seetõttu on nad nüüd ka murus, aga seal on niiske pinnas. Ja enne jaanipäeva me seal ei niida.»

Tema ise paljundab karulauku nii, et tõmbab mai lõpus või juunis eelmise aasta seemnetest kasvama läinud taimed vana põõsa ümbert välja ja istutab uude kohta või müügiks pottidesse.

Tõhus ravim

Karulauk oli armastatud ravimtaim nii antiik- kui ka keskajal, mil seda kasvatati väga paljudes kloostriaedades. Üks kuulsamaid tollaseid taimetarku, nunn Hildegard Bingenist soovitas juba 12. sajandil kasutada karulauku nii seedehäirete puhul kui ka verepuhastuseks. 15. ja 16. sajandist pärit taimeraamatutes soovitati metsküüslauguks nimetatud karulauku puhituse, kõhuvalu, unehäirete ja hääleprobleemide korral ning isegi tuhude vallandamiseks rasedatel.

Väikest, mattroheliste lehtedega karulauku (Allium ursinum) nimetatakse organismi sisemiseks kaitseks. Selles antibakteriaalses ja antibiootilises maitse- ja ravimtaimes on vitamiine rohkem kui enamikul tsitruselistest, mineraalainetest rääkimata.

Luke tõstab karulaugu üldtervistavate omaduste seast esile selle soolestikku puhastava jõu, mis tuleb mikroobe ja viiruseid hävitavatest väävliühenditest.

«Karulauk aitab ka kõhukinnisuse korral, suurendades soolte peristaltikat, veel puhastab ta verd, alandab kolesteroolitaset, on ateroskleroosivastase toimega ja hoiab ära trombide teket,» loetles Luke. «Karulauku on kasutatud ka skorbuudi ja vitamiinipuuduse korral. Boor aitab D-vitamiini omastada. Väidetavalt levitasid karulauku oma teedel viikingid, et endale randudes vitamiine saada.»

Kuigi mikroobide ja nugiliste hävitamiseks võib süüa mõned lehed pool tundi enne sööki naturaalsel kujul, hoiatab Luke, et maohaavandite ja katarri põdejale karulauk ei sobi.

Loe karulaugu võimalikest ohtudest ja valmistamisviisidest pikemalt Postimehest.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada