Diastaas: mida teha, kui kõht ei taastu pärast sünnitust

Diastaas: mida teha, kui kõht ei taastu pärast sünnitust Ülemistel piltidel on lahknenud kõhusirglihasega kõht aasta pärast sünnitust. Algumisel näeb kõhtu pürast kuut nädalat spetsiaalsete harjutuste tegemist.
Allikas: Erakogu

Juhul kui kõht ei taha pärast lapsesaamist kuidagi tagasi tõmbuda, võib kahtlustada kõhusirglihase lahknemist ehk diastaasi.

Eestis ei pöörata diastaasile sageli piisavalt tähelepanu. "Arvatakse, et tegemist on vaid kosmeetilise probleemiga ja naised peaksid lihtsalt trenni tegema, või mõeldakse, et ongi paratamatus, et kõht on ettevõlvuv, kui naine on juba mitu last sünnitanud," rääkis Kõhukliiniku füsioterapeut Helle Nurmsalu.

Sünnituse järel taastuvad kõhulihased tavaliselt kahe kuni kolme kuuga, enne rasedust või selle ajal trenni teinud naisel ka kiiremini. "Sel perioodil ei tohi kindlasti teha nn tavalisi kõhulihasteharjutusi," rõhutas füsioterapeut ja lisas, et diastaas võib süveneda ka pärast sünnitust. Näiteks siis, kui lapse eest hoolitsedes tuleb tõsta rasket turvahälli või vedada vankrikorvi. Selle ohu vähendamiseks on soovituslik kanda esimesed kaks kuud kõhtu toetavat vööd.

"Seega ei tasu mõelda, et kuus kuud pärast sünnitust ettevõlvuv kõht ühel päeval äkki tagasi tõmbub. Seda ei juhtu," nentis Nurmsalu ning tõdes, et kena lameda kõhu taastamiseks tuleb inimesel endal ka oma keha natuke aidata.

Sünnitanud naistest esineb diastaasi 60 protsendil ning sagedamini just neil, kes sünnitavad kaks last väikese vahega, sest kõhusein ei jõua piisavalt taastuda. "Väga tihti tõmbub kõht pärast esimest rasedust ilusti tagasi. See aga ei tähenda, et ka lihased on sama tugevad," selgitas Nurmsalu. Ta lisas, et sageli on naised just pärast teist sünnitust šokis, et miks nüüd kõht enam ise ei taastu. Diastaasi riskifaktoriteks on ka mitmikute kandmine või suur loode.

Hommikul lame, õhtul rase

Nurmsalu poole pöörduvad naised sageli murega, et hommikuti on kõht ilus lame, aga kui natukenegi juua või süüa, on kõht õhtuks ees, nagu oleks rase. Mõnikord tehakse ka hoolega trenni, kogu keha on vormis, aga kõhul ei toimu mingisugust muutust. Sünnitanud naised kurdavad ka selle üle, et kaal on küll jõudnud sama numbrini, mis oli enne rasedust, aga kõht ei tõmbu tagasi või on raskusi pärast rasedust kõhtu sees hoida.

Diastaasi saab aga ka kodus hõlpsasti kontrollida. Selleks peab lamama selili, jalad põlvedest kõverdatud. Lõdvestada tuleks kõhulihased ja asetada üks käsi nabast veidi ülespoole nii, et sõrmed oleksid suunatud alla, ning tõsta samal ajal pea aeglaselt natuke maast üles ja proovida, kas sel ajal on võimalik sõrmed kõhulihaste vahele lükata. Seda testi soovitab Nurmsalu paar korda korrata ning tähele panna, et pead tuleks tõsta võimalikult vähe, sest mida kõrgemale pea tõsta, seda väiksem vahe tundub.

"Raskematel juhtudel on selili olles pead tõstes kõhu keskjoonel näha vagu, auk või ülespundumine," lausus Nurmsalu. Tohter lisas, et diastaasist annab märku ka see, kui naba ei taasta sünnitusjärgselt oma esialgset kuju – jääb suuremaks või punnitab välja.

Kui kõhulihased on liiga nõrgad, võib see mõjutada ka teisi elundeid. Näiteks võivad emakas, tupp, või kusepõis hakata raskusjõu mõjul allapoole vajuma ning nende normaalne töörütm on häiritud.

Diastaasi korral puudub kõhu eesseinal lihaseline tugi, mis võib viia kõhu eesseina songadeni. Nõrk lihaskond ei stabiliseeri lülisammast ja vaevama võivad hakata ka alaselja- ja vaagnavalud.

Haiguse tekkimise tõenäosust saab vähendada, kui treenida kogu keha pärast igat rasedust ning olla aktiivne ka beebiootuse ajal, toituda tervislikult ning hoida kaalutõus kontrolli all. Pärast sünnitust ei tohi kaks kuud, keisrilõikega isegi neli kuud, tavalisi kõhulihaseharjutusi teha. Ka intensiivne treening pole hea. Seejärel võib külastada füsioterapeuti, kes näitab sobivaid harjutusi. Spordiklubis treenijatele sobivad hästi näiteks Pilatese treeningud.

Harjutusi Youtube’ist ei õpi

Tervenemiseks vajalikke harjutusi ei saa teha mehaaniliselt. "Tuleb tunnetada tööle rakenduvat lihast, pingutuse suurust ja osata ka lihast lõdvestada," rääkis Nurmsalu. Tema sõnul ei saa seda õppida interneti kirjelduste või Youtube’i videote põhjal, sest kehatunnetus on sünnituse järel tihti häiritud.

"Sageli ei suuda inimesed uskuda, et kõhtu on võimalik korda saada teistsuguste harjutustega kui istessetõusud, kerepöörded, plangud jms," lausus Nurmsalu, kelle sõnul peab alustama hoopis sisemiste harjutustega ehk hingamise ja kehatunnetusega, ning kui vundament on rajatud, tuleb tegelda kogu keha treeninguga. See on aeg, mil saab jälle teha ka nn tavalisi harjutusi.

Taastumise perioodil ei ole sugugi lihtne iga päev harjutusi teha. Füsioterapeudi sõnul toovad paljud naised ettekäändeks, et neil ei ole laste kõrvalt enda jaoks aega. Nurmsalu rõhutas, et tegelikult on kõik aga kinni prioriteetides. "Kui me tahame muutust, peame oleme valmis ka muutuma ja leidma iseenda jaoks aega, kas või kümme minutit," rääkis Nurmsalu. Ta lisas, et alustamiseks pole kunagi ideaalset aega ning oluline on teha esimene samm ja tulla nn mugavustsoonist välja. "Kui tulevad ette mis tahes takistused, siis on oluline jätkata, kas või minimaalse koormusega, mitte olla endas pettunud ja loobuda," lisas ta.

Diastaasist paranemisel soovitab Nurmsalu võtta esmaseks eesmärgiks neli kuud. Raskematel juhtudel kehtib põhimõte: kui ühe aastaga probleemi korda ei saa, on tarvis operatsiooni.

"Minu kui füsioterapeudi jaoks on naine paranenud, kui kere keskosa on stabiilne, hingamine korrektne, lihased aktiveeruvad liigutusel nii, nagu peavad, ei esine erinevaid valusid ja naine võib teha meelepärast trenni," rääkis Nurmsalu. Tihti on aga naiste jaoks väga tähtis just kõhu kosmeetiline väljanägemine.

Füsiterapeut soovitab arvestada, et kui eesmärgiks on näiteks lame kõht, siis on oluline rasvaprotsendi langetamine kehakoostises. See pole aga ilma toitumise jälgimiseta ja üldtreeninguta võimalik, sest kõhulihaste harjutusi tehes ei vähene rasvkude kõhu pealt. Kui aga naist häirivad üleliigne nahk või venitusarmid, siis need ei kao harjutustega kuhugi ning ainus võimalus on kõhuplastika. Samas tuleb eelnevalt harjutuste tegemine sel juhul kasuks.

Mis on diastaas?

  • Kõhusirglihas on kõhu eesmise rühma lihas, mis algab roietelt ja rinnakult ning kinnitub häbemeluule.
  • See on nn six-pack’i lihas, mida treenitakse traditsiooniliselt näiteks ülakehatõstete või istessetõusudega.
  • Lihaskimpude vahel paikneb sidekoeline kõhuvalgejoon. Kui erinevatel põhjustel (rasedus, pidev raskuste tõstmine, krooniline kõhukinnisus jms) eralduvad lihaskimbud teineteisest rohkem kui kaks sentimeetrit, on tegemist kõhusirglihase lahknemise ehk diastaasiga.

Artikkel avaldati algselt Postimehe terviseportaalis.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada