Tsöliaakiat põhjustab mürgine kolmik

Tsöliaakiat põhjustab mürgine kolmik

On tehtud kindlaks, mis täpselt kutsub esile tsöliaakiat põhjustava immuunsüsteemi häire. Suurbritannia ja Austraalia teadlaste sõnul lasub süü kolmel ühendil, mida sisaldab nisus, rukkis ja odras leiduv gluteen.

Nad on veendunud, et see on samm tõhusama ravi ja ehk isegi vaktsiini väljatöötamise poole, vahendab BBC.

Tsöliaakiat põhjustab gluteenitalumatus. Gluteeni sisaldavad näiteks leib-sai, makaronid ja küpsised. Suurbritannias kannatab selle haiguse käes arvestuste kohaselt umbes iga sajas inimene ja suurema tõenäosusega ilmneb see naistel.

Juba 60 aastat tagasi avastati, et gluteen ja tsöliaakia on omavahel seotud, kuid siiani ei suudetud täpselt kindlaks teha, milline gluteeni koostisosa tsöliaakiat tekitab.

Oxfordi ja Melbourne’i kliinikutes läbi viidud uuringus osales 200 tsöliaakiahaiget.

Vabatahtlikel lasti süüa saia, rukkimuffineid ja keedetud otra. Kuue päeva pärast võeti neilt vereproovid, et mõõta immuunsüsteemi reaktsiooni tuhandetele erinevatele gluteeniosakestele ehk peptiididele.

Analüüsitulemuste alusel tuvastati 90 peptiidi, mis teatud määral immuunsüsteemi ärritasid, kuid lisaks tehti kindlaks kolm peptiidi, mis olid tsöliaakiahaigetele eriti mürgised.

Professor Bob Anderson, kes juhib Austraalias Melbourne’is asuvat meditsiiniuuringute keskust Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research, ütles: „Need kolm gluteeni koostisosa vallandavad suurema osa immuunsüsteemi reaktsioonidest, mida oleme tsöliaakiat põdevatel inimestel täheldanud.“

Tsöliaakiahaiged peavad kinni pidama gluteenivabast dieedist, mis pole aga alati kerge. Enam kui poolte tsöliaakiahaigete seedeelundkond on kahjustatud ka veel viis aastat pärast gluteenivaba dieedi alustamist.

Mittetulundusühingu Coeliac UK tegevjuht Sarah Sleet sõnas, et uus avastus võiks aidata välja töötada tsöliaakiavaktsiini, kuid uurimistegevust on vaja veel palju laiendada.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada