Mida teha, kui teil on kõrvetised?

Magu on seedekanali ülaosa reservuaar ja toidu annustaja, mis lükkab toidumassi sobivates kogustes edasi peensoolde. Enne edasitoimetamist toitu töödeldakse, mis toimub maomahla abil. Viimane on maolimaskesta ja selle näärmete rakkude eritis. Ööpäevane kogus on 2-3 l. Maomahl on selles leiduva soolhappe tõttu tugevalt happeline. Peale soolhappe sisaldab veel ferment pepsiini ja lima. Happeline maomahl surmab peaaegu kõik toidu ja allaneelatud õhuga kaasunud mikroorganismid (va happekindlad liigid, nagu tuberkuloositekitajad). Limaskest kaitseb end soolhappe eest üle millimeetri paksuse pidevalt uueneva limakihi abil. Peale selle kaitseb limaskest ka mehhaaniliselt: soodustab toidu liikumist, väldib hõõrumist ja koevigastusi.

Mao sekretsioon ei ole stabiilne, ka normaalselt võib see mitmesugustel põhjustel suureneda, näit pärast söömist.

Mõningatel juhtudel on mao sekretsioon tunduvalt suurenenud ja esineb liiga intensiivne soolhappe eritus. Kõrvetised tekivad tugevalt happelise maosisaldise söögitorru tagasipaiskumise järjel. Maosisaldis (maomahl, pooleldi seeditud toit) ärritab söögitoru limaskesta ja tekitab ebameeldiva kuuma kõrvetus- või põletustunde rinnus. Tegemist ei ole haigusega, kõrvetised on haiguse sümptom. Need võivad esineda seedeelundite mitmete haiguste korral. Kõige sagedamini tekivad kõrvetised maomahla kõrgenenud happesusega kulgevate haiguste nagu mao funktsionaalne häire, mao või kaksteistsõrmiksoole haavandtõve jms korral. Aga põhjuseks võib olla lihtsalt stress.

Nagu juba mainitud, suudab mao limaskest normaalses olukorras ennast kaitsta oma eritiste lõhustava toime vastu. Maohaavandtõve korral see nii ei ole. Põhjuseks võib olla liiga intensiivne soolhappeeritus ja/või limaskesta kaitsemehhanismide nõrgenemine. Mõnikord põhjustab kõrvetisi ebaõige toitumine: ebakorrapärased söögiajad ja korraga palju söömine, joomine. Maomahla sekretsiooni soodustavad oakohv, vürtsine lihaleem, hapu mahl, värske leib, praetud toit jms.

Kõrvetiste ravi

Kõrvetisi ravitakse arsti nõuannete kohaselt. Kergendava vahendina võib võtta söögisoodat (lahustatud 1/4-1/2 kl vees) või põletatud magneesiumi, noaotsatäis korraga. Apteekides on müügil rennie (sisaldab kaltsium- ja magneesiumkarbonaati, mis neiutraliseeerivad maohapet). Võetakse 1-2 tabletti korrga üks tund pärast sööki või kõrvetiste ajal. Kui muud ei ole käepärast, leevendab kõrvetisi lühikeseks ajaks klaasitäie vee või piima joomine või kerge söömine (keedetud muna, või, keedetud tailiha jms).

Kui sellest ei piisa või kui on tegemist mao- või 12-sõrmikuhaavandiga, kasutatakse maomahla sekretsiooni vähendavaid ravimeid (blokeerivad maos soolhappe tekke).

Liigse happesuse ja mao- ning 12-sõrmikuhaavandi raviks on kasutatud ka ravimtaimi, näit kummeliteed, koirohtu, kalmust, põldosja, linaseemenid, kanarbikku. Varem soovitati liigse happesuse puhul küllaltki ranget dieeti. Praegu seoses maomahla sekretsiooni vähendavate ravimite tarvitamisega puudub selleks vajadus. Igal juhul tuleb siiski vähendada toitude tarvitamist, mis magu mehhaaniliselt, keemiliselt või termiliselt ärritavad ja kõige rohkem esile kutsuvad soolhappe sekretsiooni ning mao peristaltikat. Eriti tuleb vältida (vähem süüa) neid toite, mis patsiendi enda tähelepanekul põhjustavad kõrvetisi, näit hapu mahl, kihisevad joogid, hapud kapsad, marjad jt. Tähelepanekud näitavad, et kõige sagedamini põhjustavad kõrvetisi hapud joogid, kare toit, vürtsitatud lihaleem, praetud liha, liiga kuumad või külmad toidud ja joogid. Soovitatakse nn mahedaid toite. Süüa korraga vähem, kuid korrapäraselt ja tavalisest sagedamini (näit 4-5 korda päevas).

Eriti tuleb vältida suitsetamist, mitte liiga palju oakohvi juua, eriti tühja kõhuga, mitte tarvitada alkohoolseid jooke. Seedeelundite haigusi tuleb tõsiselt ravida.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada