Valud alakõhus ja seljas, valulik urineerimine 14.08.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Olen 39 aastane kahe poja(17,11) ema. Viis päeva tagasi hakkasid valud seljas ja alakõhus. Need kadusid ja tervis oli korras. Päev tagasi tuntsin end nagu higisena ja käisin tihti urineerimas. Kuna olin õhtuks kokku leppinud minna baari tuttavatega kokku saama siis läksin. Jõin ära klaasi õlut ja käisin tunni jooksul 2x põit tühjendamas. See kordus ka järgmisel tunnil ja lõpuks ei tahtnud ma enam potilt püsti tõusta, sest mulle tundus, et põis on pidevalt täis ja kohe-kohe on vaja seda tühjendada. Neli tundi hiljem hakkasid kerged külmavärinad ja urineerimine muutus põletavalt valusaks(tegelikult tuli välja vaid mõned tilgad). Võtsin valuvaigisti ja jäin magama. Hommikuks olid valud kadunud kuid esimene urineerimine taas valus. Sain perearstilt antibiootikumide kuuri viieks päevaks ja kui see kolmandal päeval ei pidavat aitama pean minema analüüse tegema.
Enesetunne on halb, olen terve päeva voodis veetnud. Nüüd õhtul lõi kõhu lahti. Nagu vesi ja väga happeline.
Kolm nädalat tagasi käisin kontrollis perearstil ja ta võttis analüüsid, mis olid korras? Kuid uriinis leiti verd, kuid arst põhjendas seda sellega, et mul hakkasid just samal päeval päevad. eelmise aasta sügisel põdesin põiepõletikku.
Kas oskate mulle midagi sellise olukorra juures soovitada ja millest see on kõik alguse saanud ja mis mind võib veel tõsist ees oodata?
Teid ettetänades murelik naine.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
naistel esineb põiepõletikku väga sageli ja selle raviks määrataksegi antibiootikume. Tavaliselt vaevused kaovad 4 - 6 päeva jooksul. See, et Teil tekkis kõhulahtisus, on ilmselt antibiootikumist, täpsemalt tsiprofloksatsiinist. Sel juhul peate selle ravimi võtmise katkestama, helistama oma perearstile ja paluma ravimit asendada nt. biseptooliga.
Mind häirib, et haigus algas Teil hoopis seljavaluga, millele järgnesid urineerimishäired. See võiks vihjata, et Teil võib olla neerust laskunud kivike alla põie juurde, mis ärritab põit ja pole seni väljunud. Oleks tarvis teha ultraheli-uuring kõhu piirkonnast ja röntgenpilt neerudest ja põiest täpsustamaks, kas Teil on neerukivitõbi. Võib paluda end perearstil suunata uroloogi vastuvõtule, eriti kui Teil on või tekib palavik.
Igal juhul on head kõik soojaprotseduurid, rohke vedeliku tarvitamine ( sooja teed, arbuusi, jõhvikamahla, leesikateed uriini hapustamiseks ). Vältida vürtse, soola, alkoholi.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel