Kaaliumi kõrge tase veres 23.07.21 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Iga-aastase vereanalüüsi kontrolli käigus näitas analüüs kaaliumi sisaldust veres 5,8. Perearst hirmutas kohe, et asi lõppeb südameseiskumisega. Ütles ainult, et kui tunnen ennast halvasti, pöörduda koheselt EMOsse. Kui küsisin, et kuidas saan alandada, siis vastuseks oli, et tuleb pidada dieeti. Midagi täpselt ei seletanud, mida tohin süüa, mida mitte, ainult ütles, et süüa vähe ja jälgida mida. Palun teiepoolset infot, kas antud kaaliumi näit on kriitiline? Kuidas on mul võimalik alandada kaaliumi sisaldust veres? Millised on toiduained, mida ma ei tohi süüa ja mida tuleks rohkem süüa? Loodan väga teiepoolsele abile, kuna perearst ei söandanud mind informeerida, vaid ainult hirmutas ära.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Esiteks soovitan mõne aja pärast kaaliumi taset uuesti kontrollida. Kui varasemalt on antud näit korras olnud ja te ei tarvita ravimeid, mis kaaliumi taset mõjutavad ning teil pole neeruhaigust, siis võis olla tegu lihtsalt ühekordse muutusega.
Toitumise poole pealt tuleb esimese asjana tarvitada piisavalt vedelikku. Vedelikupuudus võib tõsta kaaliumi taset. Lisaks piisavale vedeliku joomisele, sööge enam vedelikurikast toitu: suppe, hautisi, jmt.
Lisan kirjale infomaterjali viite: http://www.nefro.ee/index.php?doc_id=42
Antud materjal on mõeldud küll neeruhaigele, kuid leiate sellest nimekirja toiduainetest, mis on kõrged kaaliumi sisalduse poolest. et vajadusel siis nende kasutamist piirata.
Parimatega,
dr. Ehala