kaaliumi tase veres 28.03.16 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

tere.küsimus selline,et andsin vereproovid.Kus oli naatrium,magneesium,kaltsium,fosfaat ja raud.Need olid kõik korras.Kuid D vitamiin oli liiga palju ehk siis oli seda 252.kuigi norm oli ettenähtud 75-250.ja kaalium oli 5.3.Kas on mul põhjust muretsemiseks.D vitamiine olen tarbinud ja seda 10000 ühikut päevas.Samas olen söönud kaaliumi rikast toitu.avakaadot,kartulit ja banaani.ootan teie poolset vastukaja.tänud

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Vitamiin D suurtes doosides lisaks võtmine on näidustatud vaid üksikutel juhtudel ja kui puudub mingi konkreetne näidustus, siis ei soovita ma teil sellises doosis (10 000 Ü) antud toidulisandit tarbida. Otseselt muretsemiseks pole aga põhjust. Samas ei saa te mingit lisakasu kui viite verenäidu normi maksimumi (nagu praegu). Kõik vajalikud, vitamiin D-ga seonduvad, organismi funktsioonid tagatakse juba normiväärtuste alumises osas. Mis puudutab kaaliumi näitu, siis siin võib kõrvalekalde tingida mõnikord proovi võtmisest või -transportimisest tingitud viga, kuna kaalium on tundlik element. Soovitan teil hetkel toidulisanditest loobuda ja mõne aja pärast analüüse korrata. Toidulisandid tulevad kõne alla kui meil on tõepoolest konkreetne defitsiit või mingi aine defitsiidile viitavad sümptomid. Seega, pidage kindlasti aru ka oma perearstiga.
Parimatega, dr. Ehala