Toitumine ärritunud soolega 05.05.20 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Kas oskate anda nõu, mida süüa ja mida vältida ärritunud soole sündroomi korral? Olen kuulnud/lugenud nii mitmeid artikleid ja nõuandeid ning ei teagi mida tõena võtta. Küll on soovitatud vähendada kiudainete ja teraviljade toitude söömist, on saadud abi ka, kui on hakatud sööma rohkem aluselisemat toitu ja vähendatud happelisi jääke tekitavate toiduainete sisaldus enda toitumises. Samuti on häid tulemusi andnud lowFODMAP dieet. Paljud toiduained, mis on aluselised, ei sobi jällegi lowFODMAP dieeti. Näiteks avokaado, spargel, greip, õun, pirn, aprikoos, sibul, lillkapsas, seller, rosinad, datlid, mango. Neid toiduaineid palju, ei hakka kõiki nimetama. Ise arvan, et kui vähendada näiteks rukki-, nisujahu, odrajahutoodete tarvitamist ja selle asemel rohkem tatrajahu, riisijahu jms ning kaera, oleks kõhule parem. Ja tundub ka mõistlik vähendada lehmapiimaga ning rõõsa koorega toitude söömist, maitsestamata jogurt, kreeka jogurt, skyr tunduvad olevat kõhusõbralikud. Kiudained on kindlasti vajalikud ning usun, et nende tarvitamist täitsa ära jätta pole vajadust. Kaasneb mul ka kõhupuhitus, gaasid, kõhuvalud, vahepeal ka kõhulahtisus, seega mingeid korrektuure oleks vaja toitumises kindlasti teha.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Sellistel juhtudel, kus puudub justkui kindel põhjus kaebuste tekkeks, on minu esmane soovitus pidada toidupäevikut ja panna kirja kõik toiduga seonduv. Märkmed peaksid kajastama mitte ainult toidu sisu, vaid ka seda, milline oli päeva füüsiline aktiivsus, milline oli meeleolu, kui hea ja kui pikk oli uni, jms
Taoliste kaebuste tekkepõhjused on erinevad ning nad ei pruugi sugugi olla seotud vaid toiduga. Liialt piiravad dieedid võivad pikas perspektiivis teinekord kaebusi hoopis suurendada.

Laktoositalumatuse testi võite teha küll.
Kui jääte ise hätta, tasub nõu pidada toitumisterapeudiga, sest konkreetsete soovituste andmiseks peaks tegema korraliku toitumisanalüüsi.
Baas-soovitus on süüa korrapäraselt, väikeste portsjonite kaupa ning vältida kiirustamist. Eelistada vedelikurikast, kergelt töödeldud sooja sööki.
Parimatega, dr. Ehala